Основен хардуер. Какво представлява хардуерът на компютъра?

Компютърен хардуер са всички компютърни части, които можете да хванете в ръцете си – цялото електронно оборудване, без което компютрите и компютърните мрежи не биха работили.

Компютри

Компютрите могат да бъдат групирани в две основни категории - персонални (или настолни) компютри, използвани от обикновени хора за офис нужди, компютърни игри и сървъри. Сървърите обикновено са компютри, които не са оборудвани с монитор, мишка или звук. Те са по-мощни от настолните и обслужват компютърни мрежи, осигуряват услуги като електронна поща и Интернет.

PC – персоналните компютри – могат допълнително да се разделят на настолни и преносими. Настолният компютър обикновено се намира на или под вашата маса и е оборудван с отделни монитор, мишка и клавиатура. Обикновено е трудно преносим,  защото е тежък. Той също постоянно трябва да е включен към източник на захранване.

           

Преносимите, от друга страна, са по-малки, осигуряват същата работоспособност като техните настолни конкуренти и са много леки. Мониторът и клавиатурата на преносимия са прикрепени към постоянна основа. Хората, които често пътуват, използват преносими компютри. Преносимите са по-скъпи от настолните компютри и не могат лесно да бъдат надграждани. Те осигуряват гъвкавост чрез техните батерии, поддържащи компютъра с достатъчно енергия за няколко часа. След това трябва да бъдат презаредени.

Ако имате мобилен телефон, ще можете да се свържете към Интернет дори с преносим компютър и да работите където и да сте.

    Съвременният хит на пазара се нарича tablet pc (джобен компютър). Това всъщност е преносим компютър без клавиатура – Вие използвате писалка,натискайки директно чувствителния дисплей.

              

Сървърите са  специализирани компютри, често скрити в техни отделни стаи, като са или самостоятелни като настолните, или са в рафт (rack). Рафтът е голяма кутия, в която се намират няколко сървъра и мрежово оборудване. Той осигурява окабеляване и захранване, така че хилядите кабели да са добре подредени.

Те не притежават толкова находчив дизайн и обикновено няма да присъстват на бюрото ви. Също така често нямат прикачени към тях монитор и клавиатура, но могат да бъдат управлявани отдалечено от друг настолен компютър.

             

Компютрите са компонентни системи, състоящи се от няколко отделни части – процесори, дискове, памети и периферни интерфейсни карти. На гърба на обикновена компютърна кутия има букси за свързване на външни устройства, като монитор, клавиатура и мишка.

      

Щракнете на всеки един от компонентите на картинка, за да разберете неговото име.

      

Има много хардуерни доставчици на пазара. Някои производители правят съвместими части, други имат свои специализирани. Често се използва терминът платформа, за да се определи цяло семейство от съвместими компоненти. Когато някакъв компонент е предназначен за платформа, това означава, че той може да бъде свързан към съответния компютър от тази платформа.

Персоналните компютри могат да бъдат от различни платформи. Най-широко използваната е така наречената IBM PC или Intel платформа. Името идва от производител на процесори, но днес има няколко нейни доставчици.

Друг пример за платформа е Apple Macintosh – специализирана такава на Apple. Sun Micrososystems правят техните SUN компютри също като собствена платформа.

Джобни устройства

Последните технологии позволяват компютрите да бъдат минимизирани дори повече от преносимите. Такива малки устройства са известни като джобни компютри. Те не използват клавиатура и всъщност са по-малки братя на tablet pc. Тяхната функционалност може да бъде същата с изключение на по-малкия дисплей. Понякога те могат да бъдат комбинирани с мобилни телефони.

Примери за такива устройства са HP iPaq, Palm и T-Mobile.

                 

Специализирани устройства – Игрови конзоли

    Всички споменати досега компютри са машини с обща употреба без определена специализация. На тях могат да се стартират игри, филми, офис приложения, да се използва Интернет. Поддръжката на такава широка област от операции понякога не е добре за производителността и цената.

Има специализиран тип компютри на пазара известен като игрови конзоли. Тези конзоли са компютри, изцяло ограничени за игра. Те нямат клавиатура – само контролна конзола и DVD. Монитори не се използват, вместо това машината директно се свързва към телевизор. Можете да закупите CD или DVD диск с игра, да го вкарате в устройството и да играете. Не се поддържат никакви други приложения, но производителността е зашеметяваща.

Примери за такива конзоли са Sony PlayStation, Nintendo и Microsoft X-Box.