Примери за операционни системи

Microsoft Windows

е операционна система, разработена и продавана от корпорацията Microsoft, основана в Редмънд, САЩ. Тя е специално направена с насоченост към потребителя, който може да играе игри и работи с офис приложения. Семейството на Windows съдържа няколко по-стари, но все още много популярни системи като Windows 95, Windows 98, Windows NT 4.0. Последните версии на продукта са Windows XP, Windows Server 2003 и Windows Vista. Като цяло програмите, разработени за Windows, би трябвало да работят на всички версии.

В миналото, продуктът работеше на няколко компютърни платформи. Сега негова територия са само Intel съвместимите 32-битови и 64-битови системи като Pentium, Athlon или Itanium.

   
 

Unix

е голямо семейство операционни системи, споделящи едни и същи стандартизирани концепции при дизайна. Системата е на пазара от десетилетия, но се специализира основно в тежки сървърни системи, изискващи висока наличност и надеждност. Така тя осигурява по-малък потребителски комфорт на неопитни администратори. Има няколко производителя, специализирани в операционните системи Unix - IBM, Sun Microsystems, Hawlett Packard, и т.н. Техните версии на системата не са безплатни и се разпространяват заедно “в кутията” със сървърен хардуер. Този хардуер може да бъде съвместим с обикновените компютри, или със специализирани платформи като IBM Mainframes.

Програмите, предназначени за Unix системи (имащи така наречения POSIX стандарт), би трябвало да се изпълняват на всички тях. Част от тези приложения могат да се стартират дори на Microsoft Windows, но този набор е доста ограничен.

Linux

е пример за Unix съвместима операционна система, разработена от Линус Торвалдс. Има няколко версии на Linux (наречени дистрибуции), тъй като нейният автор е предоставил изходния код публично и свободно. Всеки може да свали ядрото на операционната система, добавя свой собствен софтуер и разпространява новия цялостен продукт. Някои дистрибуции са безплатни (плащате само дистрибуционните разходи) и компаниите печелят само от приходи от поддръжка и консултантски услуги (такива примери са Fedora и Mandrake Linux). Някои се плащат на основа компютър/потребител както други софтуерни продукти (вж. урока за лицензиране) – такива са RedHat Linux и SuSE Linux.

Днес, тази система се счита за все по-значим конкурент на Microsoft Windows в полето на персоналните компютри, както и при сървърните платформи. Тя осигурява подобен графичен интерфейс, основан на прозорци, също и популярни офис приложения като текстови редактори и електронни таблици. Недостатък на Linux инсталацията е ниската поддръжка на компютърни игри, така че геймърите все още са верни на Windows или игрови конзоли като Sony PlayStation, Nintendo или X-Box.

Всеизвестното лого на Linux е пингвин.

       

   

NetWare

е операционна система за сървърни платформи, разработена и продавана от Novell. Дълго време тя беше конкурент на Microsoft Windows NT сървърните системи. Винаги е бил специализиран продукт, който е несъвместим с другите операционни системи на пазара – затова програмите, разработени за него, няма да се стартират на други системи. Понастоящем, Novell е пуснал в продажба нова версия на NetWare базирана на Linux ядро и SuSE Linux дистрибуция.

Занапред, системата няма да е строго специализирана само за сървърни платформи, а ще поддържа и настолни компютри.