Софтуер

Компютърен софтуер

Компютърният софтуер е програма, чрез която компютърът работи. Програмата съдържа инструкции, които процесорът използва, за да функционира. Програма също е поток от данни, съхранявани на твърдия диск и зареждащи се оттам в RAM паметта, когато е необходимо.

Например, софтуерен производител създава текстообработваща система, с която да пишете текст. Той прави това, създавайки вид документи, които съдържат различни от разговорните думи, разбираеми за процесора (инструкции). Инструкциите се наричат още машинен код. Само програмисти и специфични процесори могат да разбират кода. Софтуерният производител записва програмата на преносими носители на данни, като CD и DVD дискове, и ги разпространява до вас (също може да ви позволи да ги свалите от Интернет).

    Когато инсталирате софтуер, вкарвате CD диска в CD-ROM устройството и той сам се инсталира, копирайки програмата на твърдия диск за постоянно съхранение. След което, ако искате да стартирате програмата, инструктирате системата за това и процесорът я зарежда от твърдия диск в RAM паметта. Когато зареждането приключи, процесорът прочита съдържанието на програмата и изпълнява това, което е инструктиран.

Всеки процесор (или цяло семейство) има свой собствен набор от инструкции и разбира само собствения си код. Така че софтуерът трябва да бъде маркиран за кои от тях е предназначен. Има много процесорни производители на пазара, затова винаги трябва да знаете за какъв процесор (или платформа) купувате софтуер.

Така фразата съвместим процесор означава процесор със същия машинен код, използващ същите инструкции.

Инсталация и деинсталация

Терминът инсталация означава “прехвърляне” на програмата на твърдия диск.

Деинсталация означава обратното – “изтриване” на програмата от твърдия диск. За последващо използване на софтуера ще трябва да преинсталирате продукта.

Видове софтуер в зависимост от неговото предназначение

  • Операционна система – сама по себе си тя е софтуер, затова първо трябва да се инсталира с цел да я използвате.
  • Офис софтуер – текстообработващи системи и електронни таблици, програми за четене на имейл, разглеждане на Интернет, калкулатори, счетоводен софтуер и т.н.
  • Софтуер за бази данни – използван за съхранение на големи количества данни. Оптимизиран е за бързо търсене и получаване на значителни обеми информация. Обикновено данните са организирани в структури, наречени  таблици. Примери – счетоводен софтуер, клиентски релационни системи за управление, корпоративни планиращи системи и други.
  • Математически софтуер – специализиран софтуер за изчисления и комплексни математически, статистически и физични уравнения.
  • Моделиращ софтуер – специализирани продукти за моделиране на 3D  сцени, дизайн на сгради, инженерство.
  • \
  • Компютърни игри – само развлекателен софтуер. Играете по същия начин като с картонена игра, но на компютър. Всъщност, игрите са много печелившо направление за производителите и бележат интензивен прогрес в развитието на технологиите. Хората могат да играят заедно използвайки Интернет или други мрежови технологии, без задължително да познават играча от другата страна.

Някои примери за софтуерни продукти

  • Текстообработващи програми

        Microsoft Word
        Open Office Word

  •     Електронни таблици

        Microsoft Excel
        Open Office Spreadsheet

  •     Презентации

        Microsoft PowerPoint

  •     Игри

        Alien vs. Predator
        Command and Conquer
        Max Payne

  •     Програми за разглеждане на Интернет (браузъри)

        Mozilla
        Internet Explorer
        FireFox

  •     3D моделиращи системи

        AutoCAD

  •     Системи бази данни

        Oracle
        SQL Server
        SAP