Регулиране на цветен нюанс и наситеност

Понякога е трудно да се каже, дали цветовете са добре регулирани. Добрата, осезаемата техника е да бъде намерена точка от изображението, която, както знаете, трябва да бъде или бяла или нюанс на сивото. Ако активирате Color Picker tool, и щракнете върху упоменатата точка: това ще отвори диалоговия прозорец Color Picker. Ако цветовете са добре регулирани, тогава червените, зелените и сините компоненти на появяващия се цвят, трябва да бъдат равни; в противен случай, трябва да видите какъв вид регулиране ще трябва да направите. Тази техника, когато е добре използвана, позволява и на страдащите от далтонизъм хора да коригират цветовете в изображението.

Ако вашето изображение е “размито” (което може много лесно да стане, ако снимате при ярка светлина) опитайте Hue/Saturation tool, който ви дава три плъзгача, с които да манипулирате – за цветния нюанс (Hue), за осветеност (Lightness) и за наситеност (Saturation). Ако повишите наситеността, е възможно да направите така, че изображението да изглежда по-добре. При същия случай е от полза да регулирате и осветеността (“Lightness” тук е същото като “Brightness” в инструмента Brightness/Contrast, освен това, че са създадени от различни комбинации на червения, зеления и синиия канал) Инструментът Hue/Saturation ви дава възможността да регулирате ограничени поддиапазони на цветовете (използвайки бутоните, които се намират най-отгоре в прозореца), но ако искате да постигнете ефект с цветовете, така че те да изглеждат естествени, в повечето случаи трябва да избягвате да правите това.

Когато снимате при лоши условия, в някои случаи пред вас възниква проблемът: твърде много наситеност. Инструментът Hue/Saturation е много подходящ и при този проблем, само чрез намаляване на наситеността, вместо да бъде увеличавана.