MODULE-4

Графично-чертожни данни

1.Автоматизиране :

Автопатизират се чертожните данни,защото с помоща на компютъра може да се направят по-бързо графичните данни ,както и фонът за географските карти,за вписване на детайлни рисунки или фотографии.

2.Чертожен запас от данни:

С помощта на конпютъра става по-бързо променяне на чертожните данни.Тук конпютърната сила точно определя вида на графичния формат ,изменения,редактиране на данните за следващи влизания .

3.Промяна на графичните формати:

Когато ни трябва промяна на стандартните формати с помощта на конпютъра те могат да се направят гъвкави ,тъй че те да могат да се модифицират за постоянно или следващо ползване.

4.Помощ при графичната конструкция:

При конструиране на графи за чертожни данни те използват различни видове графи точно ползващи водачи.Ето защо при дефиницията на графа , той се прави гъвкъв позволяващ промяна в графа.

5.Помощ при мащабиране:

Конпютърната помощ се използва когато се изисква точно определяне на мащаба.Ето защо е необходимо да се направи чертожна скала ,която да позволява изменение в стойностите от ляво на дясно ,и от долу на горе.

6.Конпютърен произход за графичните данни:

Конпютърната сила е способна да начертае криви линии , да монтира чертежи, промяна на стойнности, географични размери ,нетърпими сметки и други. Нашиния капацитет позволява размножаване на графични данни с двойна бързина и точност.

Графични чертежи

1.Чертожни линии:

С помощта на конпютъра се позволява чертането на свободни продължителни линии.

2.Ластични ( гумени ) отсечки:

Тази технология позволява да се правят линии от произволна начална точка до каквато и да е крайна точка.

3.Помощтни линейни връзки:

При така нареченото "клонящо поле" курсорът може да си загуби стойността и новата линия автоматично ще се начертае върху вече чертаните линии. Ето защо се използва диря свързваща линейния сегмент при тегления край ,така че да улесни връзката от край до край.

4.Предпочитани решетки за изравняване:

При графичните елементи ,който повтарят многократно е полезно да се използват решетки за позиционните графични елементи. Но според графичните образи ще се строят решетки , а използващият ги ще реши дали ще ги включи във финалното излагане.

5.+Сменящи се графични интервали:

Използва се когато в решетката може да се използва смяна на решетъчния интервал в една или друга директория, в зависимост от интервала за данни съществуващи на чертежа.

6.Принуда за хоризонтални и вертикални линии:

Когато графичните елементи са създадени от вертикални и хоризонтални линии се допуска използването на подходящи чертожни линии.Също така може да се създадат точни вертикални линии в конпютърно съхранение и изложение ,или да се използват свободни форми.

7.Специални изложени линии:

позволява се използването на теглещи линии пред други линии.Използваната сила ще създаде нови линии за декларация на успоредни пред изходната линия.

8. Чертожни рисунки:

Конпютърът сеизползва за създаване на запас от стандартния формат- в правоъгълници , окръжности и други.Редактира ги , създава бързо чертаене на криви и прави процесът по точен. При констроиране на организирани карти може някои фигури да повтарят номера на стандартния елемент, ето защо компютъра ги установявя точно.

9.+Алтернативни методи за чертане:

При чертането на графични фигури ,методите за чертане например на линия става с помощта на създадени втори точки, или линия успоредна на друга линия.
При чертане на окръжност се създава специален център и точка в околност, или две точки от диаметъра, или в три точки. При елипсите се използват точно определени два фокуса и точка в периметъра, или дълги и къси оси и центрове.
При регулирания полигон се създава точно определени крайни точки за един ръб и номера от мястото. Ето защо компютърът може да даде стъпка по стъпка всяка процедура.

10.Сменящи се размери:

Използва се , когато е необходима смяна на мястото като разширява или свива елементите, или смяна на скалата от изложените данни.

11.+Увеличаване на символния чертеж:

Компютърът позволява създаването на специални символи. Помощта при използването на чертожни точки или за картинни символи, или дизайнерски икони или думите във фона.

12.Копиращи елементи:

Позволява се копиране на избран графичен елемент в ред дублиращ се другаде или създаден многократно образец. В създадения образец се определя точно кога точно ще се постави всяко копие на този елемент.

13.Въртящи елементи:

Когато изходните графични данни обрисуват обекти, ще се позволи използването на въртящи подредени елементи. Те ще се използват за триене и повторно създаване на елементи. Въртящия се елемент ще помогне за инициализиране на описваните данни.

14.Отражение на елементи:

Използва се за създаване на симетрични графични елементи, даващи средство за точно определяне при отражение от изходни елементи. При създаващи на бързо отражаващи се копия или се пробва за констатация на отражението между ляво-дясно и горе-долу.

15.Групиращи елементи:

Позволява използването на група от елементи, за които изходните графични операции ще се приложат общо.

16.Сливащи елементи:

Компютърната помощ се дава, когато предмети се съединяват или разсъединяват с помощта на булеви комбинации. Тази технология може да се представи за резултата при сложните скрити компоненти.

17. Пълно приложени площи:

При кодиране необходимата площ е пълно затворена, поставена пред определени атрибути. Достатъчно е да се използват прости точки или една точка за няколко изложени атрибути, като техните точки и площи са пълни.

18. Автоматични комплекси фигури:

Компютърната сила автоматизира събиращото изменение за снабдяване на чертежните елементи. При чертането на изходния полигон са необходими затворени фигури. Ако ръбовете за съединяване на компонентите на чертежа са пред дъгови стандартни радиуси, те се закръгляват чрез общи квадрати. Компютърната сила създава автоматично чертаене по план и издигнатите данни ще скрият елиминираните части .

19.Складирани модели:

Компютърната сила е полезна за складиране на телесни модели, от които компютърът може да тегли автоматично точно определени размери, както и движението на части от чертежите.