Съдържание:

1. WWW (World Wide Web)

2. Технология Клиент/Сървър

3. Универсални идентификатори на ресурси (URL) в Интернет

4. Придвижване в Web пространството

5. Създаване на Web страници

6. Упражнения

7. Допълнителни ресурси

WWW (World Wide Web)

За някои World Wide Web и Интернет са синоними. Те обаче са различни неща, макар и тясно свързани помежду си. Интернет е мрежа в буквалния смисъл на думата, докато WWW е мрежа от множество комуникиращи си приложения и системен софтуер със следните характеристики:

Oбикновено работят върху машини свързани в Интернет

Oбикновено използват TCP/IP протокол

Комуникират по между си, използвайки Hyper Text Markup Language (HTML)

Използват клиент/сървър модел за комуникация

Позволяват на клиентските приложения достъп до сървърите, използвайки различни протоколи, в това число HTTP, FTP, Telnet, Gopher

Използват уникално адресиране на документите и ресурсите чрез Uniform Resource Locators (URLs)

Позволяват на клиентските приложения достъп до информация, която е съвкупност от текст, изображения, аудио и видео

WWW е хипертекстова система, изградена върху следните идеи и концепции:

Потребителски интерфейс, който се запазва еднакъв при всички платформи. Интерфейсът трябва да осигурява достъп до различни източници на информация, базирани на различни компютри.

Универсален достъп до информацията. Всеки потребител на мрежата трябва да има достъп до всяка информация.

Потребителският интерфейс трябва да осигурява достъп до информация и документи от различни типове, чрез различни протоколи.

Предимства на WWW от гледна точка на потребителя:

Графичен потребителски интерфейс
Графичните потребителски интерфейси (GUI) правят по-лесен живота на крайните клиенти. Графичният интерфейс използван от Web приложенията е Web браузърът. Той дава възможност за навигация по мрежата просто с посочване и натискане на мишката. Това улеснява много избора от списъци, разглеждането на страници по-дълги от един екран, въвеждането на информация и разглеждането на изображения. HTML документите се четат от много и различни Web браузъри и се показват на екрана на потребителя по един и същ, предварително определен начин, независимо от платформата на която се работи. Така потребителите могат да се концентрират върху работата си, а не върху специфични особености по управление на дадено приложение.

Достигане на високо ниво на абстракция, чрез използване на форми за обмяна на информация, задаване на заявки към база данни и пр.
HTML формите са начинът, чрез който потребителят се предпазва от множеството детайли, необходими за работата на дадено приложение. От потребителите не се иска подробно познаване на дадено приложение, допустимите му входни параметри или езика за заявки към интересуващата го база данни. Те дори няма да разберат, че тяхното приложение е интегрирано с база данни. Чрез входните обекти на формите (текстови полета за въвеждане, менюта, списъци, радио бутони и кутии за избор) се описва цялата информация, необходима за генериране на заявка към база данни.

Възможност за настройване на браузъра към нуждите и предпочитанията на конкретен клиент.

Предимства на WWW от гледна точка на разработчика:

Стандартизирани технологии
Web приложенията използват стандартни проколи за комуникация - TCP/IP и HTTP. Web сървърите и браузърите, както и машините на които те работят ги поддържат като вградена услуга.

Междуплатформена преносимост
Разработени са браузъри за всяка машина и операционна система, т.е. не се налага допълнително кодиране за изграждане на потребителски интерфейс. Тъй като Web приложенията използват клиент/сървър модел за комуникации, основната работа се извършва в средата, в която ще работи Web сървърът, докато клиентският софтуер в същото време може да е стартиран на всяка друга платформа.

назаднапред