Създаване на хипервръзка

Хипервръзката представлява част от текст или изображение, коeто с едно натискане на мишката довежда потребителя до изображения, видео и аудио клипове или други Web страници. Повечето хипервръзки се появяват като подчертан текст, но всеки текст или част от картина може да бъде хипервръзка. Когато показалецът на мишката попадне на хипервръзка, той се променя в малка посочваща ръка. Близо до него може да се появи и малък надпис, който описва хипервръзката или адреса, до който тя води.

Съществуват четири основни типа хипервръзки:

1. Външни хипервръзки
Осъществяват връзка със сайтове, изображения, документи, които не са създадени от нас. За целта текста или изображението се маркира в работната област и в Properties Inspector се въвежда пълния адрес на документа (задължително трябва да се включи и частта http:// или ftp://).

Ако адреса е твърде дълъг и труден за преписване, по-добре е да се копира и така да се избегне възможността за допускане на грешка. За целта се отива през браузъра до желаното място и се взима адреса от адресната кутия.

2. Вътрешни хипервръзки
Осъществяват връзка със сайтове, изображения, документи, които са създадени от нас. За целта текста или изображението се маркира в работната област и в Properties Inspector се въвежда пътя до желания файл, спрямо мястото на текущия документ.

С помоща на жълтата папка в Properties Inspector, вдясно от полето Link, може да се разгледат файловете на твърдия диск и да се стигне до търсения файл. Маркирането му и натискането на бутона Select изписват пътя до него в полето Link, спрямо текущия документ.

3. Връзка към e-mail
Активирането на тази връзка предизвиква отварянето на нов прозорец, в който да се напише съобщение, въпрос, забележка, мнение. Автоматично, с отварянето, се попъва и адреса на получателя.

Внимание!!!
Тази връзка работи само когато към използвания браузър има настроена e-mail програма.

4. Хипервръзки към части от страница
Осъществяват връзка с определена част от даден документ. За целта се използват т.н. котви (цели, anchors), представляващи невидими отметки с име. За да се създаде такава хипервръзка трябва да се създаде самата котва на мястото, до което ще води хипервръзката. Избира се Insert -> Named Anchor и си въвежда една дума, която описва частта и служи за име на котвата.

Натиска се бутона OK и котвата е създадена. Остава да се създаде хипервръзката. Маркира се текста или изображението, които ще водят потребителя до съответното място и в полето Link се въвежда знака # последван от името на съответната котва.

Ако трябва да се стигне до дадена част в друг документ, то в полето Link се въвежда името на документа, последвано от името на котвата, например links.html#anchor.

назаднапред