Интернет услуги

В Интернет е възможно да се комуникира, чете, помества текст или снимки и да се обменя информация. Всички тези действия се наричат интернет услуги. В повечето случаи тези услуги се осъществяват чрез инсталирането на специални сървър програми. Ако един потребител иска да използва някоя от интернет услугите, той трябва да си е поставил подходящата програма, която може да го свърже със сървъра. Такива програми се наричат клиент.
Това са най-често използваните и разпостранени интернет услуги за обмен на информация:

  • Световна глобална мрежа - World Wide Web (WWW) – най-популярната информационна услуга в интернет, позволява четене и публикуване на информация, осигурена от други потребители в световната глобална мрежа (обикновено се нарича само “мрежа”). Информацията в мрежата се съхранява в мрежови сървъри, доставя се чрез мрежови страници и може да се разглеждат с помоща на мрежови браузъри. Мрежата е много популярна заради това, че се работи лесно, наличието на привлекателни цветни изображения и огромния обем информация. Потребителите в мрежата може да избират между различни браузъри (например: Microsoft Internet Explorer, Netscape Navigator, Opera, and Mozila) и програми за създаване на интернет страници.
  • Протокол за трансфер на файлове - File Transfer Protocol (FTP) – Инструмент за обмен на файлове, позволяващ обмен на документи, изображения, програми и различни формати файлове. Има специални програми за обмен на файлове (напр. Ws_ftp, Ftpx или CuteFTP).  Мрежовия браузър също може да се използва за тази цел. Протоколът за трансфер на файлове се използва за поставяне на интернет страници към интернет сървърите.
  • Отдалечен достъп - Telnet – отдалечени компютърни средства използващи инструменти, позволяващи свързаването на компютри, които не могат да се свържат директно. Това се осъществява чрез Интернет. Някой може да използва информация от отдалечен компютър и дори да я притежава. Споменататите услуги налагат използването на специални програми (Telnet е една от тях).

Освен тези услуги за обмен на информация в интернет, съществуват и комуникационни интернет услуги и инструменти (напр. електронна поща – e-mail, разговор в реално време (чат), конференции). Вижте частта Комуникации за повече информация.

Въпроси за самооценка

  • Как се нарича комуникацията, свалянето на информация и осъществяването на друг обмен на информация в интернет?
  • Кои са най-често използваните услуги за обмен на информация?
  • Къде могат да се осъществяват интернет услугите?
От какво се нуждае интернет потребителят, за да е в състояние да използва някоя от интернет услугите?