Интернет институции. Каква е истинската конструкция на Интернет?

В предишния урок казахме, че Интернетът е най-голямата мрежа в света. Но кой го притежава, кой ще плати за вашата Интернет връзка или кой е отговорен за надеждността?

Мрежа от мрежи

Интернетът всъщност е голяма мрежа, състояща се от хиляди по-малки мрежи.

Понятието мрежа означава просто няколко свързани компютъра (или чрез кабел или безжично). Всеки може да изгради своя мрежа (нужно му е подходящо знание и опит, за да го направи) отделно от Интернет. Например вкъщи сте свързали вашия компютър с този на член от вашето семейство. Вие не плащате нищо и сте отговорни пред самите себе си.

Представете си, че Вие и двама ваши приятели (които имат свои домашни мрежи) искате да свържете вашите компютри (мрежи). Какво ще направите?

Обикновено ще платите на трета група, за да свърже вашите домове, защото цената за изграждането на толкова дълга мрежа (например вашите приятели живеят на другия край на града) е много голяма (трябва да се прокарва кабел под земята). Ето защо избирате например телефонна компания, чийто кабели вече са прокарани.

Сега трябва да заплащате такса за услугата по свързването. Телефонната компания е отговорна за надеждността на трансферите. Съдържанието, от друга страна, е под ваш контрол.

Представете си, че вашият приятел познава други хора, които искат да се свържат с него. Той им позволява да се свържат с неговата домашна мрежа. Новите компютри могат да осъществят връзка с Вас, защото неговия компютър е свързан с вашата домашна мрежа. Толкова е просто.

Забележете обаче, че нямате никакъв контрол върху това с кой се свързва вашия приятел. Знаете само, че те са свързани през неговата мрежа.

Интернетът произлиза от такива малки мрежи, където никой не е отговорен за нищо. Всеки гражданин притежава малка част от Интернета, а съществуват много мрежи, много кабели, телефонни компании и т.н. Това е добре разпределена среда. Също така няма основно правило, което трябва да ви позволи да се свържете (по принцип).

Интернетът започва да се гради върху първата мрежа наречена АRPANET (изградена през 1968). До деветдесетте години големината на ARPANET не е била много голяма, но от тогава доста се е разраснала. В днешни дни Интернетът наброява милиарди компютри.

Интернет Доставчици

Ако домашен потребител или компания иска неговата корпоративна или домашна мрежа да се свърже с Интернет, обикновено купуват услугата от някой Интернет Доставчик (Internet Service Provider - ISP). Това е компания, която Ви свързва с Интернет или чрез свое собствено окабеляване, или чрез наемане на връзка от местна телефонна компания.

Те ви задължават да заплащате някаква такса, за да поддържат връзката, както и да имат собствена мрежа, която да я осъществява. Те също трябва да заплащат за своя Интернет, осигурен от друг ISP.

 Интернет Права

Макар и да казахме, че няма главно Интернет правило, е необходимо някакъв вид управление. Дори съществуват някои права.

Въпреки че не са указани от никой закон, цялото Интернет общество почита някои от тях.

Например, когато искате да имате Интернет име (домейн име (domain name)), за да качиш своята уеб страница на сървър (спомнете си последната глава), трябва да платиш на организация наречена InterNIC за него. Тази услуга обикновено се предлага и от вашия ISP, така че не е нужно да се занимавате с това.

InterNIC поддържа регистър на Интернет име (домейн име (domain name)) и гарантира уникалността на името. През 2005 обикновената едногодишна регистрационна такса за една Интернет име струваше около 15$. Така че цената не е голяма и всеки може да си го позволи.

Интернет адреси

Формата на Интернет име се състои от няколко символа (домейн имена) отделени с точки (dots). InterNIC гарантира, че цялото име е уникално в Интернет.

Символите могат да се дублират ако други символи помагат за формирането на уникално име.

Така че можете да намерите страници като:

www.computers.net, www.computers.com, www.computers.cz, www.computers.de ...

Вижте името по-детайлно: Наставката определя общата идея или местоположение на страницата. Някои често срещани наставки са:

com – комерсиални страници обикновено от USA или поне написани на Английски
net – страници, обикновено английско говорещи, занимаващи се с проблемите на Интернет и компютърните мрежи
gov – сайтове управлявани от Американското правителство (www.senate.gov).
mil - американски военни сайтове (www.army.mil).
bg – български сайтове
cz – чешки сайтове
de – германски сайтове
at – австралийски сайтове
sk – словашки сайтове

Името преди наставката обикновено е описателно за целите на уеб страницата. Обикновено е или името на компанията, ако е представяне на компания, или описателно име, уточняващо смисъла на сайта като например, „котки”, „коли”, „самолети” и т.н.

Могат да се запишат няколко или само едно такова име в адреса всички разделени с точки

Представката обикновено се именува www. Това е същото обикновено име, така че може да бъде нещо друго, но за по-лесно запомняне се използва www.

Когато чете адреса www.computers.com, можете просто да го прочете „компютри точка ком”.

Ако си спомняте от първия урок, електронния адрес се съставя подобно на Интернет адреса. Например:

ondra@sevecek.com
bill@microsoft.com
michael@centrum.cz

Забележете Интернет името с липсваща www представка (тя не се използва за електронни адреси). Знакът @ (at) разделя адреса и вляво е потребителското име. Така че такъв адрес се чете „ondra ат sevecek точка ком”.

Домейн имена (Domain names)

Интернет имената имат синоним наречен домейн име. Те са взаимно заменими, но има нещо характерно при домейн имената.

Наставката (.com, .net и т.н.) се нарича домейн от най-горно ниво или домейн от първо ниво.

Името преди домейна от най-горно ниво се нарича домейн от второ ниво.

Името преди домейна от второ ниво е домейн от трето ниво и т.н.