Анимация чрез потребителски настройки

Този тип анимация позволява за всеки отделен обект от слайда да бъде избран различен ефект на визуализиране.
Прилагането на такъв вид ефекти става от менюто Slide Show с помощта на командата Custom Animation…



или чрез командата Custom Animation от списъчното меню на помощния прозорец Task Pane



И в двата случая в помощния прозорец Task Pane се отваря страницата Custom Animation.



За да станат активни полетата от тази страница трябва да се избере обект от слайд, към който ще се прилага анимационен ефект. След това бутона Add Effect става активен, чрез него се избира типа на ефекта, който да се приложи. Бутонът Remove се използва за премахване на приложен към обект ефект.

Областта Modify: име на приложеният ефект дава възможност за допълнително модифициране на избраният ефект. В полето Start се определя кога да започне анимацията, в полето Direction – посоката, в която да се осъществи, а в полето Speed – скоростта.
Всеки ефект към обект от слайда се добавя в списъчното поле в областта Modify. Добавянето на нов ефект към обект, към който вече е добавен ефект не води до премахване на стария ефект, т.е. към един обект може да се приложат няколко ефекта. Ако в процеса на работа сте експериментирали и искате за определен обект да остане само един от приложените ефекти, нежеланите ефекти се премахват. Това става като се изберат от списъчното поле и се натисне бутон Remove.
Всеки приложен ефект от списъчното поле притежава собствено падащо меню за допълнителни настройки. То се активира чрез бутона със стрелка в дясната част на етикета представящ ефекта в списъчното поле.



За целта обаче ефектът трябва да е избран. Част от командите в това меню се припокриват с вече разгледаните. Командата Effect Options… отваря диалогов прозорец носещ името на избрания ефект.



Този прозорец има няколко страници, чиито опции са активни в зависимост от типа на обекта, за който е приложен ефекта – Effect, Timing и Text Animation (ако обектът е текстово поле).
Страницата Effect дава възможност за допълнителни настройки за ефекта. Освен промяна на посоката на анимацията, в областта Enhancements на тази страница от полето Sound може да се избере звук, който да съпровожда анимацията. В полето After animation се оказва какво да се случи с обекта след анимацията – да не се променя (Don’t Dim), да се оцвети в избрания цвят, да се скрие след анимацията (Hide After Animation) или при следващото щракване с мишката (Hide on Next Mouse Click). В полето Animate text се оказва по какъв начин да се появява текста (ако обектът е текстово поле) – целия текст наведнъж (All at once), дума по дума (By word) или буква по буква (By letter).
В полетата на страницата Timing

се определят времевите показатели на ефекта. В полето Start се посочва кога да започне анимацията – след извършване на действие с мишката или клавиатурата (On Click), заедно с предишния елемент (With Previous) или след него (After Previous). В полето Delay се оказва времето в секунди, с което да се забави появата на обекта. В полето Speed – скоростта, с която да се появи, а в полето Repeat колко пъти да се повтори ефекта.

Страницата Text Animation

е активна, когато избраният обект е текстово поле, най-често от вида списъчно поле. В полето Group text се оказва по какъв начин да се показват нивата на вложеност на параграфите за списъчни полета, ако текстовото поле е заглавно има единствен вариант на визуализиране. В полето Automatically after се оказва времето в секунди, след което да се покаже следващия параграф от текста, а отметката пред полето In reverse order ще изпълни ефекта, като визуализира параграфите от списъчното текстово поле в обратен ред.
Бутоните Re-Order под списъчното поле с приложени ефекти позволяват да се смени реда на изпълнение на ефектите и съответно на поява на отделните елементи на слайда. Бутонът Play показва цялата анимация (както за преход между слайдовете така и за визуализиране на елементите от слайд) приложена към текущия слайд, без да се преминава в режим Slide Show.
Бутонът Slide Show превключва към режим на работа Slide Show за преглед приложените ефекти за цялата презентация, като се започва от текущия слайд. Ако полето AutoPreview е отбелязано при избор на ефект той автоматично се визуализира.

Задача:
Като използвате анимация чрез потребителски настройки към заглавното текстово поле на текущият слайд приложете анимация от типа Fly In. Направете следните настройки: посока – From Top, скорост – Fast.

4_3