Mежду възрожденските школи най-стара е Тревненската. Тя има три главни направления - иконопиство, дърворезба и строително майсторство. Тревненската художествена школа започва съществуването си още през първите десетилетия на XVIII век, дори и по-рано, макар и още неоформена по отношение на стил и обхват. Нейните представители са толкова много, че с основание може да се каже - това е школа на цялото селище, с всички негови жители. Най-известните иконописци от тази школа са фамилиите Витановци, Даскаловци, Захариевци и Каракънчевци.

Тревненските марангози поддържат сравнително добро художествено равнище в своята работа в течение на много години. Иконостасът на старата тревненска църква "Св. Архангел", представлява едно от най-внушителните постижения на епохата. Той е композиран с великолепно чуство за съразмерност, ритъм и цялост, а детайлите му са изваяни с рядко въображение и със завиден професионализъм. С подобни достойнства се отличават и иконостасите в църквите "Св. Илия" в Севлиево, в Троянският манастир, в Габровските църкви, създадени няколко години по-късно.

Интересно явление през този период е и навлизането на жените в редиците на зографите. От обикновени помощнички в различни производствени операции, те стават самостоятелни майсторки-зографки: Кина и Тота Димитрови, Паца Генчова, Иванка и Паца Николови, Донка и Мана Витанови, Кина Калчова.

   
©2003 Иван Коловос. Всички права запазени.