Предписмен период

              Ако се опитаме хронологически да подредим, явленията би трябвало в началото на славянското и прабългарското писмено развитие да поставим руническото писмо.

Рунически знаци

             За съществуването на такова писмо у славяните свидетелства Черноризец Храбър в своята знаменита апология на славянската писменост “За буквите”. “По рано прочее славяните нямаха букви, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки"

   ""

             Думата чета има в старобългарският език значение на “броя” и може да се допусне, че чертите и резките са имали значение на числа.

             Славянските черти и резки са се слели с прабългарските и не може да се каже кои какви са. Прабългарите са разполагали с по-развито руническо писмо, което е оставило следи в техните обиталища- Мадара, Плиска, Преслав, с. Равна и др. Руни са открити по тухли и керемиди, по скали и саркофази, по дялани строителни камъни , по керамични съдове. Поединичното им срещане ги оприличава на каменоделски знаци, печати или цифри. Някои от тях са служели за номерация на каменни блокове при строежи, други като тамги при съдове или магическо значение по пръстени амулети или керемиди, които са били предпазно средство срещу болести и зли сили. Примерно: "" символ на Тангра или небе;"" - юрта;   "" -род, племе.Груповите знаци върху колони, плочи, стени на съдове вече имат смисъл на надписи. Установено е, че българските руни трябва да се четат отдясно наляво като един рунен знак означава една сричка, затова много знаци означават едносрични думи, а няколко знака означават едно изречение. Рунен надпис е открит върху каменен блок от с.Бяла, Варненско, където са издълбани 5 знака един до друг. Върху блок от тронната зала в Плиска са открити 7 знака, а по стените на скалните църкви при с.Бесараб подобни надписи са няколко стоят наред с кирилските надписи. От краткостта на надписите се съди за това, че руническото писмо не е достигнало достатъчно развитие и все още е примитивно езическо писмо за всекидневни нужди. Така на територията, където е било разположено древното славянско племе “поляни”, са открити съдове с особена орнаментна украса от ІІІ-ІV в. Смята се, че това е система от знаци, главно земеделски календари. Орнаментите в тях имат символично значение. Така украсата на ваза, предназначена за ритуално-магически цели, е разделена на 12 части, съответстващи на 12-те месеца от годината, като всеки сектор е запълнен със символични изображения. Според учените тяхната последователност съвпада с последователността на езическите празници на старите славяни и с календарните срокове на земеделските работи. Между знаците с определено значение са вълнообразната линия (знак на водата), полегатия кръст(знак на Слънцето). Върху друга археологическа находка са наблюдавани квадратчета показващи броя на дните между земеделските празници. На територията на България са намерени знаци от старославянски произход, които се предполага, че са изпълнявали службата на “черти и резки”.

             Прабългарите са били значително по-напреднали в използването на руни, имали са различни тотемни знаци и много други белези свързани с всекидневното им битие. По-късно се твърди, че може да са влезли в употреба някои логограми (писменост, при която всеки знак означава дума). Предполага се, че отделни очертания могат да имат по-общи значения като България или Тангра. Календарът употребяван от прабългарите, построен на източната практика на 60-годишните цикли, също показва, че “чертите и резките” на народа, носител на името “българи”, са достигнали стадий, в който са могли да прерастнат в истинско звуково писмо.

             На територията на България са открити около 90 каменни надписа, като основният език на ханската канцелария е бил гръцкият. Интересни са два от надписите, в които гръцкият служи за да предаде прабългарската реч. А това, ако не друго показва вече необходимостта от писменост за държавата и за общественото устройство. Съдържанието на надписите е свързано с бъдещата старобългарска книга, макар и да не са литературни произведения.

             По своята тематика прабългарските надписи се разделят на няколко групи: надгробни, за строежи, за политически събития, списъци и названия на крепости.

             Надгробните са обикновенно лаконични.Надгробният надпис на чъргобиля Мостич Хв. Увековечаващи паметта на храбри военначалници и приближени хански боили. Написани са по една и съща схема: името на владетеля, името на починалия и неговата титла, причината за смъртта, родът, от който произхожда починалият. Проличава всемогъществото на хана и голямото значение на рода за прабългарите. “Хан ювиги Маламир: Чепа беше богатор боила кулувър и беше храненик на владетеля и като се разболя, умря. И се постави това за негов спомен.”

             В надписите за строежи и политически събития се описва случилото се, изказват се сентенции, павят се изводи, изразяват се чувства. Те са най-значителният дял от прабългарските надписи в историческо и литературно отношение. “Човек и добре да живее, умира и друг се ражда. И нека роденият последен, като гледа това, да си спомни за този, който го е направил. А името на владетеля е Омуртаг хан ивиги…” или “Ако някои търси истината, бог вижда, и ако някой лъже, бог вижда. Българите сториха много добрини на християните (византийците), а християните забравиха. Но бог вижда….”

             Особено място между прабългарските надписи заема именникът на българските ханове в него се изреждат 13 ханове и годината на заемането на властта, времето на управлението и родът, от който произхожда владетелят.Чаталарски надпис на хан Омуртаг ІХв. Паметникът е особено интересен с остатъците от прабългарският тюрски език и прабългарското летоброене. Интерес представляват и надписите около Мадарският конник.Мадарският конник, голям скален релеф на Мадарските скали VІІІ в. Макар и пострадали от времето и ерозията на скалите и днес се различават отделни думи. Има различни тълкувания за смисъла на конника: едното е, че конникът е хан Крум издялан по времето на последният споменат в надписа –синът му хан Омуртаг; другото е, че това е първият хан основател на българската държава, изобразен по повеля на приемника му Тервел; третото е, че конникът не изобразява конкретен хан, а въобще хан победител.

             Времето и човешките опустошения са изравнили със земята изкуството на прабългарите, за тяхното съществуване знаем от запазилите се каменни надписи.

             От всичко дотук става ясно, че до създаването на славянската азбука в България се пише по три начина- с руническо писмо; с гръцки букви на славянски или прабългарски език; на гръцки език. Трите начина на писане през ІХ в. се употребяват едновременно и задоволяват различен тип нужди. Гръцкият е официален държавен език, той се използва за оформяне на държавни писма и документи и за надписи. Гръцки букви се използват за християнско-ритуални цели или за надписи с военнобитов характер. Чертите и резките за народно писмо, използвано за битови нужди и за магически цели.