Ролята на ЧМИ в системното проектиране е да създаде добро взаимодействие между хората и компютърната система (КС). За да се създадат реални условия за осъществяването на това взаимодействие е необходимо систематично да се прилагат наблюдения (знания) за човешките цели, възможности и ограничения. Заедно с гореспоменатите изисквания трябва да се използват знанията за компютърните системи. Не на последно място трябва да се има в предвид социалните, организационните и физическите аспекти на потребителската среда. Предизвикателството за системните дизайнери, специалисти по човешките аспекти както и всички интересуващи се в проектирането на компютри е да успеят да преобразуват това, което може да се направи (функционалност) до това какво трябва да се направи, за да се удовлетворят потребителските нужди (употреба). На физическо ниво това означава да се изберат най-необходимите входни устройства (клавиатура, мишка и т.н.) и съответно изходни устройства (видео, текст, графика и т.н.) за решаването на определена задача. Заедно с изследване на технологията е необходимо да се разбере човешката психология и основните характеристики на потребителя като опит и възраст.
Фигура 2 схематично ни насочва как интуитивно можем да свържем горните понятия в рамките на концептуален модел. Различаваме четири компоненти:
Както ясно се вижда от фигурата този модел може да бъде разгледан на нива:
Фигура 2
1-во ниво - взаимодействието на потребителя с компютъра при решаването на определена задача в определена среда
2-ро ниво - средата на взаимодействие
3-то ниво - дейността се разширява в по-голям диапазон, където повече хора взаимодействат помежду си - социална и организационна среда.
Всяка компонента в модела взаимодейства с останалите. По този начин при промяна на една от тях се променят и останалите. Затова за проектирането на по-добри системи е необходимо по-точна спецификация на потребителските изисквания, а оттам и влиянието върху процеса на дизайн.