Все по.-голямо значение придобива техниката, с която се създава идеен модел кате експлицитна интерфейс метафора (глава 7), подобна на desktop-а, за който говорихме няколко пъти в тази глава. Метафорите се използват за представяне на конкретен образ на цялата система или определянето й чрез специфични функции или части на системата. Например повечето текстови процесори използват метафората "cut" и "paste", за да обяснят как част от текст може да се придвижи от едно място на друго. Както много метафори, след време те стават част от системата и метафоричното им значение избледнява.
Техниките за скициране са полезни за изследване на всички видове дизайнерски идеи и Фигура 1 показва как те могат да бъдат използвани така, че човек да се съсредоточи при измислянето на метафора за системата. След създаването на първите скици най-добрите идеи допълнително се доразвиват чрез създаването на картонени макети, представящи дизайна, който може да бъде оценен от потребителя. След това може да се развие сценария, софтуера или видео прототипите (глава 27). Типът на построения макет зависи от това колко прогресивна е идеята. По-бързо и евтино за изпълнение е да се използва хартия и молив за първия етап, докато компютърните и видео прототипи са важни в по-късните за изследване и демонстрация на взаимодействието и последователността в дизайна.
![]() |
![]() |
![]() |
Имайки предвид, че много интерфейс дизайнери не притежават артистичен и творчески усет, за тях е трудно да използват методите за скициране. За да улесни процеса на визуално мислене Verplank (1989г.) е предложил някои тринировъчни упражнения. Опитайте следното и ще видите каква ще е ползата от опита.
Упражнение
Опитайте се да скицирате познат за потребителя интерфейс. Правете го не повече от 5 минути.
Коментар
Възможно ли е от вашата рисунка да се види как работи интерфейса? Какви проблеми срещнахте? Например - лесно ли ви беше да представите динамиката на интерфейса и на идейния модел, който е в основата на системата? Какви графични техники използвахте?
Упражнение
Това упражнение е с цел да ви насърчи да развиете собствен графичен речник. Важно за дизайнерите е да имат смислени графични представи за обозначаване на елементите на цялостната система. Това означава да притежавате бързи начини за представяне на обекти като компютърната система, входни и изходни устройства, хора и други. Погледнете фигурата, която е взета от материалите за обучение на Verplank и прилагането на "хитрост" както той предлага.
![]() ![]() ![]() |
Вероятно по-важно за дизайнера, работещ във взаимодействие с потребителя, са бързите трикове за обозначаване на системата. Когато и да видите част от скица, която харесвате, копирайте я, а след това се опитайте да я използвате. С компютрите и копирните машини може да използвате изкуството на клипа. За да направите една произволна скица, практикувайте с най-бързата и проста фигура. Моите любими фигури са "човекът-звезда" и "човекът-петно". Ако е важно да се знае как изглежда, то аз му поставям нос или му свивам ръката. Също е полезно да се използват стрелки и компоненти на системата като клавиатури, екрани, кутии и кабели. Очертайте един, който вие харесвате, а след това попълнете страницата като опитвате различни варианти - голям и малък, да гледа наляво или надясно, станал и седнал, стар или млад и други. |
Коментар
Въпреки че човек има естествен инстинкт да прави щрихи и скици и това му помага, Verplank и неговите колеги са установили в процеса на обучение, че е възможно да се "научиш " да твориш. Важна отправна точка е да развиваш и упражняваш "речник" от прости графични форми.
Упражнение
Това упражнение е за насърчаване използването на мозъка като начин за развитие на визуалните представи за цялата система или част от нея. Опитайте се да представите прости визуални образи за група икони, които представят различни размери компютърни системи - голям, среден, малък PC. Направете го като изписвате заглавия в горната част на лист хартия, а в долната лява част някои категории, които бихте могли да използвате, за да представите размера като големина и форма, само големина, сложност и т.н. - сложете номер на редиците. След това проучете различните визуални форми в една редица в едно и също време. Опитайте се да нарисувате поне 5 пълни редици.
Коментар
Може би открихте, че е по-лесно да нахвърляте образи в интерфейса, отколкото да се опитвате да нарисувате една цяла система (както се изискваше в първото упражнение).
Упражнение
Сега се опитайте да направите визуална метафора за следните програмни понятия: "EDIT", "DEBUG", "STRING", "EXECUTE", "DECLARE", "LOOP", "FIELD". Тъй като тези понятия са много абстрактни, вие може да използвате алтернативни словесни метафори.
Коментар
Виж фигурата:
Визуалните метафори, които току що изобразихте може да бъдат по-полезни при дизайна на икони. Те не са толкова полезни при структурирането на целия интерфейс, освен ако не е по определена тема. Ако има такъв случай, то такава тема може да бъде достатъчно силна, за да осигури обща организационна технология за цялостния интерфейс.
Verplank препоръчва да надблюдаваме нещата, които са между нас и нашата заобикаляща среда: превозни средства, дрехи, условия на живот и оръдия на труда. Мисленето за тези неща ни помага да изготвим списък от идеи и внушения. Например, мисленето за превозни средства предполага навигация, пътища, камиони, движещи се предмети и хора. Мислейки за оръдия на труда ни идва идеята за пряк контрол, предсказуемост, удобства, обратна връзка, работа, продуктивност и т.н.
![]() |
... превозно средство |
![]() |
... оръдия на труда |
![]() |
... медия |
![]() |
...облекло |
![]() |
...партньорът |
Направете
няколко подобни метафори Евро системата (Eurochange system), покажете рисунки
към системата.