РЕЧНИК

[A] [B] [C] [D] [E] [F] [G] [H] [I] [J] [K] [L] [M] [N] [O] [P] [Q] [R] [S] [T] [U] [V] [W] [X] [Y] [Z]

 

ASP (Active Server Pages) - технология, при която се използват Web-страници с интегриран в тях програмен код, предназначен за сървъра. Поддържа се от Microsoft NT сървъри.

Assessment - оценяване на базата на първоначалните и изгражданите в процеса на обучение знания и умения.

Assignments - определени задачи, давани на учащите, и използвани от преподавателите за взаимодействие и за оценяване.

Asynchronous - вид двупосочна комуникация, която не се осъществява в реално време. Такава е например електронната поща или дъските за съобщения (bulletin boards).

Bandwidth - честотна лента. Това е максималната честота, която може да се използва, без да се получи изкривяване на сигнала. Измерва се в херцове. Колкото повече е информацията, съдържаща се в сигнала, толкова по-голяма честотна лента е необходима.

Behaviorism - идеалистическа насока в съвременната американска психология, която отрича съзнанието и съзнателната човешка дейност като предмет на психологията и поддържа, че в основата на човешките действия лежат вродените инстинкти и механически възникналите навици.

Browser - софтуер, чрез който може да се "сърфира" в Интернет. Всеки браузър притежава интерфейс, чрез който потребителят може да осъществи достъп до информацията във WWW. Двата най-разпространени браузъра днес са Internet Explorer и Netscape.

Cache - памет, която съдържа копия от последните използвани данни. Някои браузъри запазват последните видяни страници, така че потребителят бързо да може да се върне в тях без да губи време за повторното им зареждане.

CGI (Common Gateway Interface) - стандарт, който дефинира как една Web-страница може да стартира скриптове от Интернет-сървъра.

Chat - средство за комуникация, при което двама или повече поребители разговарят в реално време чрез текстови съобщения върху екрана.

Cognitive theories - теории, според които интересът на учащия към това, което учи, играе основна роля за неговото обучение.

Computer-Aided Instruction (Computer-Aided Learning, Computer-Based Learning, Computer-Based Teaching, Computer-Aided Teaching) - вид обучение, подобно на компютърно-базираното обучение. Разликата е, че обикновено се използва като помощно средство за подпомагане на същинското обучение, например за ръководство и помощ към дадени лекции и за провеждане на съотвените упражнения.

Computer-Based Training (Computer-Based Tutorials, Computer-Based Teaching) - вид обучение, което представлява упражнения с компютър по различни учебни курсове, обикновено разпространявани чрез CD-ROM или дискети. Този вид обучение може да се прилага освен като ръководство по даден курс, също и за лекции.

Computer Conferencing - комуникация между хората посредством текстови съобщения върху екрана. Компютърната конференция може да бъде в реално време (например чата) или да бъде асиннхронна (като електронната поща).

Correspondence education - една от най-ранните форми на дистанционното обучение. С появата на пощенските услуги около 1880 г. за първи път става възможно взаимодействието от разстояние между преподаватели и учащи. В САЩ тази форма на обучение станала известна още и като "independent study" и "home study". Взаимодействието чрез традиционната поща все още се използва широко в някои по-слабо развити страни.

Cost effectiveness - мярка за количеството ресурси, необходими за постигането на приемливи резултати на най-ниска цена.

Course design - проектиране на учебен курс. Представлява определяне целите на обучението (learning objectives), избор на подходящи технологии и подготвяне на стратегия за обучение, включваща в себе си освен всичко друго и това как ще бъдат подбирани учащите и как ще се разработва учебният материал.

CSS (Cascading Style Sheets) - технология за предефиниране на HTML таговете. С помощта на CSS могат да се създават и управляват стиловете в Web-страниците.

DHTML (Dynamic HTML) - динамичен HTML, реализиран с помощта на слоеве (layers), създадени с CSS и управлявани с Javascript.

Distance education (DE) - обучение, при което учащият се намира на различно място от това на преподавателя или учебното заведение.

Distance learning - букв. "учене от разстояние". Този термин често пъти се използва като синоним на distance education, въпреки че distance education е по-широко понятие, тъй като включва в себе си и преподаването, и ученето.

Domain name - запазено име в Internet, например ".com", ".net", ".org", ".bg" - за България, ".fr" - за Франция и т.н.

Dpi (dots per inch) - броят точки върху един инч. Определя гъстотата на цветните точки, изграждащи всяко едно растерно изображение. При по-големи стойности качеството на изображението е по-високо.

Effectiveness - качеството на постигнатите резултати. При дистанционното обучение ефективността обикновено се измерва чрез направените разходи, дизайнът на курса (course design), преподаването, технологиите, стратегиите за обучение.

Electronic Mail (E-mail) - електронната поща е бързо, лесно и евтино средство за комуникация между двама души или група от хора, чиито компютри са свързани с Интернет. Освен текста на съобщението, възможно е прикачването (attachment) и изпращането и на допълнителни файлове.

FAQ (Frequently Asked Questions) - списък от най-често задаваните въпроси и техни отговори.

Feedback - обратна връзка. Отговорът на даден въпрос от този, който е получил въпроса, към този, който го е изпратил. Основен елемент при всяка форма на обучение.

Flash - Технология, създадена от фирмата Macromedia, позволяваща включването в Web-страниците на динамично векторно изображение.

GIF (Graphic Interchange Format) - файлов формат за запис на графична информация.

Host - сървър в Интернет, на който се поставят Web-страниците и това ги прави видими за всички потребители в Мрежата.

Hypertext - текст, в който има препратки (линкове) към друг текст. С избор с мишката на тези линкове се отива към съответните документи.

HTML (HyperText Markup Language) - множество от команди (тагове), чрез които се определят структурата и външният вид на даден текст. Чрез HTML също така в документа могат да се показват картинки, звуци и филмчета. Това е езикът, на който са написани повечето Web-документи.

Interaction - взаимодействие. Обмяна на информация, идеи и мнения между преподавателите и учащите и между самите учащи. Осъществява се с подходящи за целите и възможностите на учебния курс технологии. Взаимодействието може да бъде в три различни направления: преподавател-учащ, учащ-учащ и учащ-учебно съдържание.

Internet - световна мрежа от компютърни мрежи. Това е всеобщата връзка от големи и малки мрежи по целия свят. Internet възниква през 1962 г. най-напред като мрежа за нуждите на военните в САЩ, но постепенно се разраства като средство за комуникация из целия свят.

Internet-Based Training (Net-Based Training, Online Training) - обучение, което се осъществява посредством Интернет или Интранет. При този вид обучение в повечето случаи се използва някакъв Web-браузър, например Internet Explorer или Netscape Navigator. Всяка обучаваща програма, която използва Интернет като технология за доставяне на учебните материали, дори e-mail кореспонденцията и трансферът на файлове, спада към този вид обучение.

Intranet - вътрешна за дадена организация мрежа, която използва Web-технологиите за разпространение на информация в организацията, но не и извън нея.

IP address - идентификационен адрес, уникален са всеки компютър в мрежа, базирана на протокола TCP/IP.

Java - обектно-ориентиран език за програмиране, разработен от Sun Microsystems. Чрез Java може да се генерира код за интерактивни приложения, които чрез браузъра да се изпълняват върху Web-страницата.

Javascript - език за създаване на ограничени програмни кодове, които се интегрират в Web-страницата и се изпълняват от браузъра. Един от основните способи за вграждане на интерактивност. Създаден е от Netscape в сътрудничество със Sun Microsystems.

JPEG (Joint Photographic Expert Group) - файлов формат за запис на графична информация.

Lifelong learning - учене през целия живот, самостоятелно учене, което се определя от конкретните нужди на обучаемия.

Link - текстова или графична връзка, която води към друга страница от същия Web-сайт или към друг Web-сайт. За да се активира един линк, трябва да се избере с мишката.

Listserv - програма за комуникация чрез електронна поща между хората, които са в един и същи електронен списък. Човек може да се включи в различни списъци, в зависимост от своите интереси и нужди. Когато един потребител изпрати съобщение към списъка, то се получава от всички хора, които са включени в него. Този метод за комуникация е асинхронен.

Logging on - свързване към компютърната мрежа. Това става обикновено чрез име на потребителя (username) и парола (password).

Media - средството, чрез което се разпространява информацията, например вестниците, Интернет, видеофилмите и т.н.

Microwave - високочестотни радиовълни, които се използват за трансфер на звук, текст и образ. Микровълновата честота изисква директна права линия за свръзка. Препятствията изкривяват сигналите или правят връзката невъзможна. Днес микровълните се използват по-ограничено, защото са заместени от фиброоптичните мрежи.

Multimedia - всяка система, която включва в себе си употребата на текст, звук, картинки, филмчета и графика. Всеки от тези елементи най-напред трябва да се преобразува от аналогова форма в цифрова, преди да бъде използван в компютърното приложение.

Network - два или повече свързани помежду си компютри с цел обмен на информация.

News group - група за дискусии по Интернет, подобно на електронната дъска за съобщения.

Online - понятие за присъствие в мрежата в реално време.

Open education - термин, използван понякога като синоним на distance education. Терминът open education се използва в случаите, когато човек може да запише курс за обучение, независимо от нивото на образованието си до момента.

Pedagogy - педагогика. Наука за възпитанието и обучението, образованието на децата.

PERL (Practical Extraction and Reporting Language) - основният програмен език за създаване на CGI.

PHP (PHP Hypertext Preprocessor) - един от най-добрите езици за сървърно програмиране; алтернатива на ASP.

Pixel - точка от екрана на монитора. При Web-дизайна повечето от размерите на елементите в страниците се задават в пиксели.

Plug-in - програма, която се добавя към браузъра, за да увеличи неговите възможности. Най-популярни такива са Media Player, Macromedia Flash, Live Audio и др.

Real time - приложение, при което изпращането и получаването на информация става в "реално време", без забавяне.

Resolution - яснотата на образа върху компютърния екран. Качеството на резолюцията зависи от линиите на резолюцията (хоризонтални и вертикални) и бързината на сканиране (скоростта, с която образите се сменят в рамките на една секунда).

RGB monitor - монитор, който има за основни цветове червеният (Red), зеленият (Green) и синият (Blue). Всички останали цветове се получават от комбинации на тези три цвята.

Server - основен компютър в локалната мрежа. В Интернет - видим компютър, осъществяващ връзката на крайните потребители с мрежата, съдържащ Web-сайтовете и останалата информация.

Synchronous - вид двупосочна комуникация, която се осъществява в реално време, например чата и телеконференцията.

Tag - ключова дума в HTML документите, която представлява инструкция за браузъра. Различава се по останалото съдържание на HTML кода по това, че е заградена от символите "<" и ">".

Telecommunication - процес на предаване или получаване на информация от разстояние чрез електрически или електромагнитни сигнали. Информацията може да бъде във вид на звук, картина или данни.

Teleconference - синхронен метод за комуникация, при който всички участници са свързани един с друг по време на самата конференция. Телеконференцията обхваща три вида конферентни технологии: аудио, данни и видео.

URL (Uniform Resource Locator) - система за адресиране в Интернет, чрез която се определя точният и уникален за всеки Web-сайт адрес. В URL се включват: начинът, по който страницата ще бъде достигната (например HTTP или FTP), адресът на сървъра, местоположението на самия файл, който се търси. Например при адреса http://www.cdc.gov/phtn/index.htm записът http:// означава, че методът на достъп e HyperText Transfer Protocol, /phtn/ е директорията, в която се намира файлът, а index.htm е самият файл.

User friendly - понятие за среда, съобразена и улесняваща потребителя, "приятелски" настроена спрямо него.

Video Tele-Training - вид дистанционно обучение чрез картина и звук на живо. Преподавателят води курс в реално време, който се разпространява към едно или повече отдалечени места. Учащите взимат участие в курса, като задават въпроси по телефона или друга двупосочна звукова връзка.

Web-Based Training - вид дистанционно обучение, при което WWW се използва като виртуална среда за представяне на учебните материали и/или за осъществяване на учебния процес. Този вид обучение може да бъде в две форми - да подпомага редовния курс на обучение или напълно да замести даден курс, преподаван в класна стая. Днес Web-базираното обучение е един от най-популярните видове дистанционно обучение, тъй като то може да се осъществява по всяко време и на всяко място по света, където има Интернет.

Web-site - сбор от Web-страници, свързани помежду си с линкове, обединени от общ дизайн и оформящи обща информационна структура.

Web-page - единичен файл, съдържащ HTML.

WWW (World Wide Web) - Световна Комуникационна Мрежа. Представлява система за разпространение на информацията чрез хипертекстови документи, наречени Web-страници, в които има препратки (линкове) към други документи. В Web-страниците, освен текст, може да се включва още и мултимедия (картинки, филмчета, анимация, звук). Раглеждането на информацията във WWW (или още "сърфирането") става посредством Web-браузър.

 

нагоре