Специализирани средства и ресурси за търсене в Web
В WWW има милиони страници. Ето защо е добре да се знае какви са средствата за търсене и как най-бързо може да се открие нужната информация.

Съществуват три основни вида средства за търсене:

1.

Виртуални библиотеки

2.

Указатели (directories)

3.

“Машини за търсене” (search engines)

Виртуалните библиотеки и указателите са подходящи за по-общи въпроси, защото при тях се търси главно по тематика, чрез преглеждане на списъци. Използването на машините за търсене е препоръчително за по-конкретни въпроси, тъй като при тях се задава запитване с ключови думи или фрази.

Съществуват и т.нар. метасредства за търсене. Те предават запитването на потребителя едновременно на няколко средства за търсене.

Избирането на подходящо средство за търсене е стъпка в правилна посока, но тя може да не бъде достатъчна, за да се получат желаните резултати. Проблемите при търсенето попадат в две категории:

1.

Има твърде много документи в списъка. Следователно тябва да се намери начин той да се намали.

2.

Има твърде малко документи в списъка. Трябва да се измисли начин за разширяване на търсенето.

Ако не можете да намерите това което търсите, опитайте някой от следните трикове:
1. Фокусиране на търсенето
Фокусирането се осъществява като се търси точно съответствие на фраза, забранявайки или изисквайки дума, или използвайки операторите AND и NOT.

2. Търсене на фраза
При търсенето на фраза машината за търсене издирва само документите, които съдържат фразата точно както е написана. Това силно стеснява търсенето и е полезно когато може да се изрази смисъла на темата само с една фраза, като например "Древноримска архитектура". В повечето машини за търсене фразите се слагат в кавички.

3. Използване на глобален смисъл
Понякога начинът, по който е написана една от търсените думи, ненужно ограничава търсенето. Например да вземем думата hiking (туризъм). Написана по този начин, машините за търсене изключват документите, които споменават думите hike, hikes, hiked, hiker и hikers. За да се избегне това се използва глобален символ, който разширява търсенето. В повечето машини за търсене вместо една или повече букви се посочва звездичка (*). Ако се напише hik*, ще се видят всички документи, съдържащи hike, hikes, hiked, hiker и hikers.

Търсене от адресната линия
Възможно е автоматично търсене направо от адресната лента. Това става като:

1.

Натиска се левия бутон на мишката върху текстовия прозорец "Location" или "Netsite" в Netscape и "Address" в Internet Explorer.

2.

Написва се go, find или ? и след това се натиска клавиша за интервал.

3.

Написва се търсената тема.

4.

Натиска се Enter.

Организиране на любимите места в Web
Bookmarks oсигуряват бърз достъп до любими места в Интернет, без да е необxодимо да се помнят тяхните адреси. Всеки bookmark има описание (което може да се редактира), за да напомня какво има на тази страница. Ако използвате Netscape Navigator или Communicator, вие сте прибавили тези места към менюто Bookmarks. Ако използвате Internet Explorer - към менюто Favorites. Независимо от използвания браузър, bооkmarks се организират по един и същ начин, подобно на съхраняването на файловете на твърдия диск на компютъра: използват се папки, в които се грyпират близки теми и се създават папки, които помагат да запазите информацията си организирана, прегледна и лесна работата с нея. Ето няколко неща, полезни при работата с bооkmarks:

Може да реорганизирате bооkmarks само като ги теглите наоколо. Можете също така да изтривате и преименyвате bооkmarks. За да изтриете някой, изберете го и натиснете клавиша Dеlеlе, а за да преименyвате - натиснете името и то ще се превърне в поле с текст, който може да се редактира. По подразбиране, когато добавяте нови bооkmarks, те отиват в края на списъка.

Ако искате да грyпирате bооkmarks, може да го направите като ги сложите в папка. Веднъж след като сте направили нова папка, може да теглите bооkmarks в нея и да ги грyпирате. Също така може да поставяте разделители (separators) в списъка с командата File -> New Separator. Разделителите не правят нищо дрyго освен да осигyряват визyално делене в списъка, за да подчертаят темите, които са свързани.

Може да подредите bооkmarks и папките по азбyчен ред с командите View -> Sort Ascending и View -> Sort Descending. Това много често е необходимо, когато списъка с bооkmarks нарастне и загубите всякаква представа за подредбата.

назаднапред