Събитията при Microsoft
Internet Explorer използва метода на мехурчето. Tози метод е процес, при който обектът свързан с мястото, където се случва събитието получава първи даденото събитие. Обектът може да избере да го обработи или да го препрати на обект по-нагоре в йерархията. Ако събитието не е обработено, то продължава да се движи по структурата на документа. Ако обектът избере да го обработи може да го спре или да избере то да продължи да “изплува”.

Всеки елемент може да генерира и да обработи събития, включително и тагове като <H1>.

Събитията при Netscape
Там използват модел, при който събитието се създава на най-високо ниво в йерархията и се придвижва към по-ниските нива. Първо се дава възможност на събитията да бъдат обработени от прозореца, след това от обектите на документа и на пластовете, ако съществуват такива. Ограничен набор от обекти могат да генерират и обработват събития. Например само картинките и връзките обработват onmouseover.

Както се вижда, моделите са противоположни, така че всяко събитие трябва да се обработва отделно.

Редактора Dreamwaver може да се използва за създаване на DHTML документи. При него не е необходимо да се знае как действа кода.

DHTML behaviours е част от IE4. Това средство позволява отделянето на кода от страницата. Осигурен е HTML-интерфейс, който дава възможност програмата да се ползва без да е необходимо да се разбира кода.

DHTML не е специфична технология, не е браузър, не е таг. Тoй е концепция, разработена до различна степен в различните браузъри и включва различни технологии: Javascript, DOM (Document Object Model), layer и CSS. DHTML е HTML, който може да се променя след като страницата е качена на браузъра. Моделът на обектен документ е в същността на DHTML. Той дава възможност да бъде променян. Този модел е йерархия от елементи. Включва се информация за средата – дата и време, възможностите на браузъра - версията му и елементи от HTML -тагове, таблици и т.н. Тази част от модела на обектния документ, която определя кой елемент може да бъде променен се нарича събитиен модел. Събитията могат да бъдат посочване с мишката, зареждане на страница, избиране на даден елемент в бланка и т.н.

CSS е част от DOM. Техните възможности са достъпни за управление от скриптове и затова може да бъде променено почти всичко, свързано с вида на страницата - цвета, позицията или размера на даден елемент.

Примери:

1. Дефиниране на обект
С CSS може да се създаде стил за HTML текст например, със син цвят и отместване с 50 пункта отгоре и отляво.

<style type="text/css">
<!--
.moveme
{
position: absolute;
top: 50px;
left: 50px;
font-family: arial;
font-size: 36px;
color: #0000cc;
visibility: visible;
}
// -->
</style>

2. Позициониране на обекта
<div id="ex" class="moveme">Moving Text</div>

3. Преместване на обект може да се осъществи със следната функция:
function moving(start, finish)
{
if (start < finish)
{
ex.left = (start += 5);
setTimeout('moving(' + start + ','
+ finish + ')', 100);
}
}

Трябва да се дефинира променлива ex:
<script language="JavaScript">
<!--
if (dhtml)
{
var ex = (navigator.appName == "Netscape") ?
document.ex : document.all.ex.style;
}
// -->
</script>

За да действа кодът трябва да се зареди страницата:
<body onLoad="moving(50,250)">

назаднапред