Навигация

Навигацията е една от най-важните характеристики на всеки Web сайт. Тя осигурява както връзките към други менюта (ако има такива), така и към всяка една страница със съдържание. От нейното обмисляне, изграждане и реализиране до голяма степен зависят едни от най-важните качества на Web сайта – бърз и лесен достъп до търсената информация, гъвкавост, функционалност. При изграждането на навигацията е добре да се имат в предвид следните насоки:

Избор на навигационна система
Трябва да изберете подходяща навигационна система: хоризонтална или вертикална.

Определяне вида на връзките
Решете дали ще използвате икони или текст за връзките. Опитните потребители имат склоност да разчитат повече на иконите, отколкото на текстовите етикети, тъй като те се възприемат по-бързо. От друга страна - да се направят икони, които ясно показват значението си не е лесно, защото различните хора интерпретират нещата, които виждат и чуват по различен начин. Затова е уместно да се прилага и пояснителен текст към иконите. Следователно връзка, която съдържа и икона, и етикет ще задоволи и опитните, и начинаещите потребители. Ако използвате текст във вашите връзки - използвайте го минимално, но така че потребителя да разбере смисъла на връзката. Може да използвате скриптови езици, за да създадете текст, който се появява, когато потребителя премести мишката върху иконата.

Информация в навигацията
Създавайте страниците и навигацията така, че потребителят да знае къде се намира.Това е изключително важно за посетителите, защото по този начин им създавате чувство за удобство и спокойствие. Изградете лесен достъп до съдържанието и нека винаги потребителят да има възможност бързо да се върне към началната страница.

Наименование на връзките
Не използвайте за връзка цяло изречение, а само най-подходящата му част. Избягвайте връзки от типа "Click here".

Коректни връзки
Проверете дали всички връзки работят правилно и дали потребителите лесно и бързо могат да достигнат до цялата информация.

Създавайте непротиворечив вътрешен стил
Така потребителят ще знае кога е във вашия сайт и кога го е напуснал.

Рамки (frames)
Използвайте умело рамките (frames). Те не трябва да бъдат повече от 2-3.

назаднапред