Упражнения

Целта на упражненията е да се запознаят учасниците на практика с установяване на връзка и провеждане на разговор по Интернет.

Предварителни условия: независимо кое упражнение се прави, администраторът на системата трябва да е заредил и конфигурирал клиентските програми за чат, да е настроил Интернет връзката. Освен това трябва да са изведени на подходящо място препратки, чрез които да се стартират избраните за упражнението продукти. Продуктите трябва да са регистрирани, ако има такова изискване. Упражненията дават принципни насоки за работа с приложенията. В различните версии на продуктите може да има разлика в интерфейса на приложенията – чрез малко съобразителност участникът в упражнението трябва се справи със ситуацията, в която се намира. При трудности се обръщайте с въпроси към преподавателя или системния администратор.

Предварителните настройки се правят с цел да не се губи излишно време за настройване и конфигуриране на програмите. Упражнението е предвидено за провеждане в компютърна зала. Възможно е да бъде проведено и самостоятелно от друго място, но тогава не може да се разчита на помощта на преподавателя или системния администратор. В такива случаи се препоръчва внимателното изчитане на документацията на приложенията, с които се работи и допълнителните ресурси, които са дадени в края на настоящата тема.

Задача 1:
MIRC
- Изисква се PC/ Windows среда

Стартирайте програмата. Ако се появи рекламна информация затворете прозореца. Появява се прозорец, чрез който участникът трябва да се регистрира и да се свърже към сървър.

Информацията, която трябва да се попълни е:

Име (Full Name)

Електронен адрес (e-mail)

Псевдоним (Nickname)

Алтернативен псевдоним (Alternative) – в случай, че първият псевдоним е зает

Никой не ви задължава да пишете истинските си имена или каквато и да е информация за себе си! Каквото публикувате в Интернет може да бъде видяно от всеки, който знае как да направи това!

След това трябва да се избере сървър, към който да се осъществи връзка - например сървъра irc.gocis.bg и канал #bulgaria. Ако такива не са добавени – изберете някой от списъка. Ще е полезно всички участници в курса да изберат един и същ сървър и канал, за да могат да проведат разговорите по между си.

От File --> Connect се установява връзка със сървъра. След като се свържете, на прозорецa “Status” се изписва сервизната информация, докато имате връзка със сървъра. След като сте се свързали се появява прозорец с възможните канали. Избира се един от каналите (например канал #bulgaria и се натиска бутонът “Join”). Отваря се нов прозорец. В дясната му страна има списък на хората, които са в момента в канала. Лявата част е за общите съобщения. Най-отдолу има поле, в което всеки може да напише някакво съобщение, което ще получат всички от канала.

Изпишете някакъв текст - например “zdravejte”, или някакъв друг поздрав. След това натиснете клавиша “Enter”. Съобщението ви се появява на екрана със съобщенията. Сега всеки, който се е свързал и участва в текущия чат ще види вашето съобщение.

Следваща стъпка е да се избере конкретен участник и да се установи частна сесия за разговор с него. Най-добре е в началото участниците в курса да се свържат помежду си. С мишката се щтраква два пъти върху псевдонима на човека, с когото искате да установите разговор. Отваря се нов прозорец, най-отдолу на който има поле, в което може да се пишат съобщенията. Принципът на работа е същият, както с прозореца за общи разговори. Разликата е, че тук се получават само съобщенията от частния разговор между двамата участници.

Цветът на текста на съобщенията можете да промените като изберете от менюто Tools --> Colors. Изберете “Normal Text” и след това някой от цветовете в кутийките. Напишете съобщение, за да видите ефекта. Можете да смените шрифта на текста от Tools --> Font.

Препоръчително е, когато се участва в общи разговори като тези, първо да се изчака и само да се наблюдават съобщенията. Всяка група си има свои правила, жаргон, които трябва да се спазват.

назаднапред