Теория на абсолютното предимство

Тази теория е разработена от Адам Смит в неговата книга “Богатството на народите”, публикувана през 1776 г. Смит подчертава важността на свободната търговия, основаваща се на специализацията и разделението на труда, като начин за увеличаване богатството на всички търгуващи нации. Смит смята, че богатството на нацията не са нейните запаси от злато  и сребро, а  общият сбор на нейните запаси от стоки за потребление и средства за производство, нейните природни ресурси и уменията на нейното население. Освен това Смит разглежда търговията като взаимно изгодна: и дветестранимогат да печелят от нея.

Теорията за абсолютното предимство на Смит гласи, че една страна може да бъде по-ефективна в производството на някои стоки и услуги и по-малко ефективна при производството на други в сравнение с други страни. Поради това всяка страна трябва да се специализира в производството на тези стоки и услуги, в което е най-ефективна, и които може да предостави на по-ниска реална цена (или по-ниска алтернативна цена).

Това абсолютно предимство може да бъде резултат от естествени дадености или придобити възможности. Естествените дадености включват фактори, които са свързани с географското разположение на страната. Например, Саудитска Арабия и Кувейт имат големи залежи от нефт, който сравнително лесно се извлича от земните недра, докато Япония няма естествени запаси от нефт.