Социална справедливост и несправедливост
(описание на условията, в които трябва да действа управлението)
В борбата с бедността обаче трябва да се има предвид и феномена социална справедливост и несправедливост. Средствата за бедните, болните, инвалидите, децата, пенсионерите, безработните и другите групи от населението, които не участват в производството, идват от активното население, след някаква форма на преразпределение на първичните доходи. В резултат у първите се поражда чувство на справедливост, а у вторите настъпва чувството на социална несправедливост. Такива чувства се появят и вътре в групите на пенсионерите, болните и безработните, сравнявайки изплатените от тях осигурителни вноски, с получаваните обезщетения. Всичко това стои като проблем пред социалната политика и също трябва да се отчита в конкретните нормативни решения и практически действия.
- Видове социална несправедливост.
- вътрешна (в рамките на социалната група) - при необосновано големи (диференциация) или необосновано малки (уравновиловка) различия във вторичните доходи (от вторичното разпределение или от осигуровки);
- външна (в рамките на обществото) - при необосновано малки размери на вторичните доходи спрямо приноса на съответната социална група за обществото.