Централен процесор (CPU) и памет

Централният процесор, известен в английския като CPU, е мозъка на компютъра. Когато включите компютъра, той започва своята работа. Това е устройството, през което минават за обработка всички дейности в компютъра. Той работи като малък бърз калкулатор. Процесорът обработва информацията, която постъпва от входните устройства и извежда резултата на някое от изходните устройства. Той се намира във вътрешността на компютърната кутия. По своята същност представлява силиконов чип. Неговата скорост на работа се измерва в мегахерци (megahertz) MHz. Колко е по-голямо числото, толкова по-бързо работи централния процесор.

Съществуват различни марки процесори, които са разработени от различни производители. По-известните са Pentium, Celeron, AMD.

Паметта е изключително важна част от хардуерната част на компютъра. Тя пази информацията, докато все още е в процес на обработка. Два са основните вида памет в компютъра:

Данните, които се обработват се съхраняват в RAM паметта. Тя променя своето съдържание постоянно. Важно е да се отбележи, че при изключване на компютъра нейното съдържание се губи. Докато съдържанието на ROM паметта е заложено от производителя и е постоянно, т.е. не можете да променяте информацията записана в нея.