Интернет

Интернет е най-голямата компютърна мрежа в света. Тя свързва стотици хиляди компютри и други мрежови устройства. Най-използваната услуга е известна като уеб. Много хора разбират термина Интернет като подобен на уеб, но това не е точно така.

  • Интернет означава глобалната разнородна мрежа.
  • Уеб означава преглеждане на уеб страници (или Интернет страници) чрез някакъв Интернет браузър, когато сте свързани към Интернет. Понякога уеб се съпоставя с HTTP (което е съкращение от Hyper Text Transfer Protocol) или HTML. HTML е форматът, в който повечето уеб страници се предават, съхраняват и разглеждат от браузерите.

Интернет осигурява много други услуги като e-mail – всеобщо известната електронна поща. Тази способност е изцяло независима от уеб услугата и осигурява надеждно предаване и доставка на съобщения до всеки, който има достъп до компютър, свързан към Интернет. Този човек също така трябва да има електронен адрес (или e-mail адрес). Със сигурност сте виждали този знак преди: @. Той се нарича "at" (при) и се използва за разделяне на електронния адрес на две части – потребителско име и име на домейн (обикновено на компания и т.н.). Такъв пример би могъл да бъде president@usa.gov.

Друг пример е новинарската услуга (или просто news). Тя наподобява електронната поща, но можете да виждате съобщения от много потребители, да им пращате отговори, разменяте опит или получавате помощ.

Всички тези услуги се осигуряват със средствата на Интернет (или общо мрежови) сървъри.

Терминът сървър означава поне две неща – компютър и софтуер.

Сървъри

Сървърът като програма е специализирана програма, изпълнявана на компютър (също известен като сървър) в мрежа. Той е същият обикновен софтуер както която и да е игра или текстообработваща система с една забележителна разлика – осигурява услуги за други компютърни програми.

Нека разгледаме следния пример. Когато пускате вашия Интернет браузър, за да разглеждате уеб страници, вие стартирате програма, наречена клиент. Тази програма се свързва към Интернет и чрез него до друга, изпълняваща се на отдалечен компютър. Отдалечената програма се нарича сървър, а в нашия пример  уеб сървър.

Когато се установи връзка, клиентският софтуер изисква от сървъра уеб страница и тогава я получава през мрежата, показвайки я на потребителя.

Тази архитектура е известна като клиент-сървър архитектура и е основата на всички мрежови комуникации.

 

Сървърът като компютър е компютърът, на който се изпълнява сървърния софтуер. На един сървърен компютър могат да се изпълняват няколко сървърни софтуерни програми, осигуряващи различни мрежови услуги на техните клиенти.

Сваляне (download) и качване (upload)

Думата download означава "да свалиш нещо от Интернет". Когато искате да разгледате уеб страница, вие я сваляте на вашия компютър. Когато искате да запишете някой файл от компютъра на друг потребител, вие го сваляте от него.

Думата upload означава обратния процес на свалянето на данни от друг компютър. Казваме "Качих го в Интернет" отбелязвайки, че сте съхранили вашите данни на Интернет сървър. Например, публикувате ваша фото галерия, която другите могат да разглеждат през Интернет.