Лицензиране. Какво са софтуерните лицензи?

   Всичкият софтуер (дори и безплатният) обикновено е придружен от лиценз, който излага условията, при които софтуерът може да се използва легално.

Лицензът обикновено изрично упоменава на какъв компютър/компютри може да се инсталира софтуера. Може да бъде разрешен за повече от един компютър или само за един. Някои лицензи позволяват софтуера да бъде инсталиран на повече от един компютър, но може да бъде използван само от един потребител (понякога броя на потребителите е конкретно уточнен) като цяло.

Когато купувате софтуерен продукт,  всъщност не купувате софтуера. Вие само купувате лиценз, за да работите със софтуера за неограничено (или може би ограничено в зависимост от лиценза) време. Пълните права над продукта остават за неговия продавач, който може свободно да го разпространява или възпроизвежда.

Освен това трябва да се запознаете с политиката за създаване на копия на продуктите, които се разпространяват. Може дори и да не вие позволено да правите резервни копия за вас.

Сериен номер

Обикновено (но не винаги) програмата, която купувате, изисква да въведете сериен номер, който сте взели от дистрибутора заедно с лиценза. Обикновено имате различни серийни номера за различните лицензи, с които се сдобивате. Това изисква да въвеждате уникален сериен номер във всяка отделна инсталация.

За корпоративни потребители, броят на уникалните имена ще бъде твърде голям. Също така разгръщането на такива приложения би било твърде сложно и не може просто да се автоматизира. В такива случаи вие получавате общ или масов лиценз. Инсталацията на такъв софтуер не изисква въвеждането на сериен номер.

Забележете, че наличието на сериен номер не доказва законно придобит лиценз. Всички лицензи трябва да бъдат винаги подкрепени с фактури. Фактурата е единственото законно доказателство за придобиване на лиценз. Серийният номер е просто усложнение, за да ограничи прекалено лесното незаконно създаване на софтуер и разпространяването му.

Активиране на продукта

Някои продавачи използват допълнителна идея за активиране на продукта, за да ограничат допълнително  незаконното копиране на софтуер.

Когато инсталирате приложението (или операционната система) след като въведете серийния номер, от вас се изисква да активирате продукта. Тази активация обикновено засича какъв хардуер е инсталиран във вашия компютър, каква e версията на операционната система, която използвате или други конфигурационни параметри.

Когато се събере тази информация, приложението се свързва със сървъра на продавача, използвайки интернет, и качва вашия сериен номер, който е свързан

с конфигурационните параметри. Ако нямате интернет връзка, можете да използвате телефон и да регистрирате продукта лично с обслужващото лице на продавача.

Неудобството на този метод е това, че когато смените хардуера в  компютъра си (или просто си купите нов компютър), се изисква да активирате отново вашия продукт. Това обикновено е по-сложно от първото активиране, въпреки че може да бъде направено по телефона от  дома ви.

Сега такава активизация е нужна за операционната система Microsoft Windows, както и за Microsoft Office (това е пакет от няколко офис приложения включващи обработка на думи и таблици). За общи издания на системите не е нужна активизация.

Регистрация на продукт

Не смесвайте понятията активизация на продукта и регистрация на продукта.

Активизацията на продукта е задължителна и без нея приложението или системата няма да се стартира.

От друга страна регистрацията на продукта е процес по избор, в който се свързваш с уеб страницата на продавача (или му изпращаш регистрационна карта по пощата) и се регистрираш за осъвременени издания на продукта или съобщение за нова версия, или за други привилегии от продавача. Това обикновено означава регистриране на вашия електронен адрес.

Не е нужно за правилното функциониране на софтуера.

Хардуерни символи или ключове

Някой продавачи дори ви предоставят хардуерен символ или ключ. Може да прилича на малка кутия или да е с размерите на обикновен ключ. Това устройство се свързва с компютъра, където инсталирано приложение трябва да се стартира.

Приложението не се стартира, ако не е свързан ключа.

Такъв хардуер е много трудно да се копира, така че може би е най-здравият начин да предпазиш софтуер от незаконно копиране и разпространение. Въпреки че можеш да копираш самия софтуер не можеш да копираш софтуерния ключ. От друга страна решението на този проблем е скъпо и се използва обикновено със скъп софтуер, където цената на устройството не е толкова видима.

Например системи за 3D моделиране използват такава система. Пример за такова приложение е AutoCAD.