Технология Клиент/Сървър

Web технологията се развива въз основа на приложения от типа клиент/сървър. При този модел имаме изпълними модули, които не е задължително да са част от една програма или пък да работят на една и съща машина. Отделните процеси могат да правят заявки към други процеси. В подобна среда процесите, които изискват дадени услуги наричаме клиенти, а тези процеси или програми, които ги доставят описваме като сървъри.

Клиентските и сървърните процеси могат да бъдат разпределени. С други думи, процесите могат да работят на различни машини, под различни операционни системи и реализиращ ги софтуер. Например сървърът за управление на база от данни може да е стартиран върху UNIX машина във Великобритания, докато Windows приложението, което прави заявките към базата от данни да е стартирано на PC в България. Детайлите по изпълнението на заявките остават скрити за потребителя в България - неговото клиентско приложение се грижи да осигури комуникацията със сървъра и да получи необходимите данни.

Web сървърите и брaузърите използват клиент/сървър архитектурата с помощта на протокола HTTP. Клиентът (в случая с WWW e брaузър) прави заявка за документ към сървъра просто с натискане на мишката или клавиш, и сървърът връща необходимия документ. Приложенията се грижат за цялата комуникация, заявки и обработване на документа. Крайният потребител се грижи единствено да заяви и получи необходимата информация.

Описание на HTTP сървър и браузър
HTTP сървърите се основават на Hyper Text Transfer Protocol и осигуряват достъп до разпределени хипермедийни документи, приложения и бази от данни. Те работят на принципа заявка/отговор. Kлиентът осъществява връзка със сървъра и изпраща заявка. Сървърът отговаря със служебна информация, съдържаща версията на протокола на текущото съобщение и код за успех или грешка, последвана от MIME-кодирано съобщение.

Основните функции на HTTP сървърите включват комуникация по HTTP/1.0 съвместим протокол, няколко вида разпознаване на потребителски заявки, поддръжка на виртуални места, договаряне на съдържанието на съобщенията. В допълнение се поддържат изцяло MIME типовете, формати за графична информация като GIF и JPEG, собствен Application Programming Interface (API), кодиране на данните и проверка на съобщенията с използване на Secure Socket Layer (SSL) протокол.

Web брaузърите (например Netscape Navigator или Communicator, Microsoft Internet Explorer, Opera, Lynx и т.н.) са интерфейса на крайните потребители към World Wide Web. Браузърите комуникират с HTTP сървъра, за да получат хипермедийни документи като следят намесата на потребителя, инициират необходимия трансфер на документи и ги обработват по съответен начин, за да бъдат форматирани и изведени на екрана.

Основните им функции включват приемане на HTML документи, обработка и показването им на екрана като при избиране на хипервръзка се зарежда нов документ. В допълнение, почти всички поддържат кеширане на документите, запис на адреси на важни или често използвани документи, показване на части от документ или картина, възможност за частни комуникации чрез протоколи за сигурност, интерфейс от типа drag and drop, Java и JavaScript приложения, конкретни настройки за всеки потребител.

назаднапред