Plug–in са допълнителни програмни модули, инсталирани към всеки Web браузър. Работейки от страната на клиента, тяхната задача е да обработят правилно и бързо определени текстови, графични, звукови, видео и други видове формати, които са вмъкнати в Web страницата. Те са в състояние да подпомогнат разнообразяването на HTML страниците. Тяхното предназначение е не да обменят информация със сървъра, а да визуализират по подходящ начин подадената такава. При изработката на Web страници трябва да се има в предвид, че plug-ins са специфични за всеки браузър, който може да използва клиента, както и за съответната компютърна платформа и е необходимо да бъдат инсталирани в повечето случаи допълнително.

Common Gateway Interface (CGI)
CGI се използва за комуникация между Web сървъра и приложения, които не са част от софтуера, който реализира функциите на HTTP сървър. Обикновено това е процес, работещ на сървъра и осигуряващ връзката между Web сървъра и останалите приложения, информационни ресурси, бази от данни.

CGI програмите служат за разширяване функциите на сървъра и добавят възможности за обработване на разнообразни клиентски заявки, които стандартно не се поддържат. Реализират се на произволен език, изпълним на сървъра, като: C, C++, Java, JavaScript, Visual Basic, VBScript, Perl, UNIX shells, Awk, Tcl. Използват се основно за връзка към информационни ресурси (обикновено поддържани в бази от данни) и за динамично генериране на HTML документи.

Основни стъпки при работа на Web приложенията за връзка с бази от данни:

Web клиентът осъществява връзка със сървъра на посочения в Uniform Resource Locator (URL) адрес и порт. Ако не е указан порт се избира стандартния за протокола HTTP, който обикновено е 80.

Web клиентът изпраща заявка за извличане, добавяне или промяна на информация. Потребителят генерира необходимата заявка, използвайки т. нар. форми. Те са част от езика HTML и са описани на следващите страници. С тяхна помощ могат да се извикват CGI приложения, работещи на сървъра и да се предават или приемат данни.

Клиентските данни се изпращат чрез сървъра към CGI програма, чието име е описано в URL.

CGI програмата чете данните и извършва обработката им по предварително заявен начин.

На базата на обработените данни CGI програмата осъществява връзка с указания сървър на база от данни и изпраща исканите заявки.

CGI програмата извлича данните от заявките, прекратява връзката със сървъра на базата от данни и ги обработва.

CGI програмата генерира отговор до клиента. Обикновено това е HTML документ, който се изпраща до клиента чрез Web сървъра.

След изпращане на отговора HTTP сървърът приключва връзката.

назаднапред