Основни технически и технологични понятия в Интернет

Компютърна мрежа (Computer Network)
Компютърна мрежа е среда, в която два или повече компютъра са свързани помежду си посредством кабел, модем или друг вид връзка и си взаимодействат в тази среда с помощта на специализирано програмно осигуряване, инсталирано на всеки един от тях.

Възел (Node)
се нарича всеки един компютър или устройство, свързан към мрежата.

Локална мрежа (Local Area Network - LAN)
Компютърна мрежа, която обединява компютри, периферни, мрежови и други устройства разположени в отделна сграда или в малка географски ограничена област.

Глобална мрежа (Wide Area Network - WAN)
Компютърна мрежа, която обединява компютри, периферни, мрежови и други устройства разположени в обширна географски неограничена област.

Сървър (Server)
е система/компютър, която осигурява услуги за други системи или компютри в компютърната мрежа.

Клиент (Client)
е система/компютър, която ползва предоставените от сървъра услуги.

Клиент/Сървър (Client/Server)
е основен комуникационен модел в съвременните компютърни мрежи, при който за едно приложение се използват едновременно ресурсите на сървъра и клиента. Трябва да се има предвид, че сървърът и клиентът се различават по програмните си функции, а не по своето месторазположение, т.е. могат да бъдат разположени на един и същи компютър. Всеки клиент в този смисъл ползва ресурсите на сървъра. Свързването на един потребител към друга машина от мрежата реализира този модел и потребителя се явява клиент на отсрещната машина.

Интернет (Internet)
се състои от две или повече мрежи, свързани помежду си посредством специализирани устройства, които осъществяват маршрутизацията на данните между различните мрежи на основата на множеството от протоколи TCP/IP.

Мрежови Протоколи (Network Protocols)
са правила, които описват начина на комуникация между два компютъра в мрежа.

Мост (Bridge)
е специализирано мрежово устройство за връзка между две локални мрежи (или два сегмента от една локална мрежа). Устройството мост (Bridge) няма собствен IP адрес и остава невидимо за потребителя. Неговото предназначение е да минимизира трафика между отделните сегменти (локални мрежи) които свързва, като пропуска само необходимия трафик и поддържа таблица от всички работещи мрежови устройства свързани към сегментите (локалните мрежи) които той съединява.

Маршрутизатор (Router)
Понякога се използват термините Шлюз (Gateway). Това е специализирано мрежово устройство отговорно за реализирането на връзката между произволни два компютъра в Интернет, като всеки един от тези компютри е свързан към своя локална мрежа. Обикновено всеки маршрутизатор има поне два различни мрежови интерфейса, чрез които той се свързва към различни IP мрежи. Когато получи информация за препредаване, маршрутизатора или разпознава за кой компютър (устройство) от директно свързаните към него IP мрежи е предназначена тази информация и му я изпраща, или пък я препредава на друг маршрутизатор. Компютърните мрежи, свързани посредством маршрутизатор могат да бъдат разнотипни. Маршрутизаторът е видим за потребителите с имената и адресите на всеки от своите мрежови интерфейси. При конфигурирането на компютър за работа в Интернет е задължително да му се укаже неговият маршрутизатор, чрез който той ще се свързва с останалите компютри в Интернет.

IP Пакет (IP Packet, IP Datagram)
Това понятие определя единицата пренасяна по мрежата потребителска информация в съответствие с множеството протоколи TCP/IP. Понякога Packet се свързва с физическото ниво на мрежата, докато Datagram с нивото на IP протокола. В литературата обаче тези две понятия често се смесват, като най-употребяваното е Пакет - Packet.

назаднапред