Трислойният модел клиент/сървър, разгледан по отношение на услугата WWW, структурно може да бъде разделен на две части. Първата част включва всичко, което се намира между клиента и HTTP сървъра. Характерно за тази част от модела е, че е стандартизирана, платформено независима, в основата й са принципите на действие на Интернет услугите,и може без проблеми да поддържа мрежи с нисък дебит. Втората част на модела обхваща всичко, което стои след HTTP сървъра. Специално в тази част много от технологиите и елементите на класическия модел “клиент/сървър“ са запазени. По-долу е показано графично поведението на Web сайт в Интернет среда, обусловено от правилата на трислоен клиент/сървър модел.

Схема на функциониране на Web сайт, базиран на технологията

Клиентът управлява потребителския интерфейс, управлява и контролира входящите данни. Това предпазва мрежата от излишен трафик . Web сървърът свързва клиента, който иска някаква информация, със сървъра, където се пазят данните, които са поискани. Сървърът за данни има за цел да обработи данните и заявките (обикновено те са във форма на SQL) и осъществява връзка със сървъра на базата от данни с цел достъп до данните. С цел облекчаване натоварването на сървърите и увеличение на капацитета, с който биха могли да обслужват отправени към сайта ни заявки, работата им може да се разпредели между няколко физически отделени машини, а не върху една единствена.

Схематично, етапите през които трябва да премине Интернет приложението в средата на трислоен клиент/сървър може да се опишат по следния начин:

1.

Web сървъра и Web клиента се свързват посредством HTTP протокола и се извлича съответната страница, която се предава на браузъра.

2.

Клиента въвежда данните в HTML формуляри, които се визуализират при него от Web браузър.

3.

При самото въвеждане има контрол, който се извършва от скриптов език, който може да е Perl, C, JavaScript, VBScript или който и да е друг, ако сме се спрели на CGI метод за трансфер на данни и генериране на динамична HTML страница. При положение, че използваме Java същата функция извършват специално написани приложения, наречени сървлети.

4.

Заявката се изпраща към HTTP сървър с помощта на протокола CGI или се генерира от Java сървлета.

5.

Получените данни се обработват и се генерира заявка, в нашия пример SQL заявка.

6.

Свързваме се с нужните ни данни посредством сървъра на БД.

7.

Получените като резултат от изпълнената заявка данни се вграждат в HTML страница. Целта е да може да се интерпретират от клиента.

8.

Резултатите се изпращат на клиента и се визуализират от браузъра.

назаднапред