Класификация на скенерите. Ръчни (Hand-held) скенери. Операторът сам движи скенера по изображението, на което трябва да се получи електронно копие. Те са с разрешаваща способност от 200 до 400 dpi. С ръчните скенери се въвеждат обикновено изображения с размер до 4 инча (10 см). Тъй като качеството на копието зависи от стабилноста на човешката ръка по време на сканиране, ръчните скенери се използват, когато има нужда от непретенциозни копия. Ако документът, който се сканира е по-широк, трябва сканирането да се извърши на няколко пъти и получените части да бъдат “залепени” една за друга с помощта на софтуер за графична редакция. Най-малките отклонения при сканирането обаче правят доста трудно и понякога невъзможно прецизното слепване. Плоски настолни (Flatbed) скенери.
Това са най разпространените в момента скенери. Те наподобяват копирни апарати. Документът, който ще се сканира се поставя върху плоска равнина и се затиска с капака на скенера, за да прилепне възможно най-плътно към работната повърхност. Това е необходимо, за да се получи оптично вярно копие без деформации. На този тип скенери трудно се сканират дебели книги или документи с неравна повърхност. Работят с разрешаваща способност от 300 до 1600 dpi (с интерполация), а размерът на работното поле е от А4 до А3. Барабанни скенери (Drum).
При тях оригиналът се монтира върху барабан. При едновременно линейно движение на оптичен сензор и въртене на барабана се снема информация за цвета и оптичната плътност на всяка точка от оригинала. Разрешаващата способност на този вид сканери е до 4200 dpi. Копието е с изключително качество и висока цена, затова се използват в професионалната издателска дейност. Напоследък обаче дигиталната фотография напредна доста и в издателската дейност се използват и изображения получени директно от фотоапарата, без да се преминава през сложния процес на снимане с широкоформатен фотоапарат – проявяване на качествена снимка – сканиране с барабанен скенер. Широкоформатни скенери. Широкоформатните скенери се използват за сканиране на големи черетежи, в машиностроенето, архитектурното проектиране, дизайн, картофграфия и т.н. На широкоформатни скенери може да се сканира с ширината на формати до А0 включително. Сензорът е линеен и неподвижен. Това позволява документът да се задвижва и преминава през сензора и така да няма ограничение за неговата дължина. Слайд (Slide) скенери. Постигат максимална разделителна способност (4200 dpi). Работното им поле е обикновено с размера на слайдовете 35х35 мм или ивици с ширина 35мм. Принципът на работа е коренно различен спрямо повечето типове сканери, обработващи обикновено отразените лъчи, тъй като те обработват пропуснатите, т.е. светлината трябва да преминава през оригинала. Специализирани скенери: Специализираните скенери се различават съществено от описаните по-горе само по това, че правят копия или цифровизират информация с помощта на светлина, невидима за човешкото око. Това може да бъде инфрачервена или ултравиолетова светлина. Има скенери, които работят дори и с радиовълни, като медицинските скенери. Това се налага, защото специалните данни, които се сканират са невидими при естествена светлина. Понякога специалните скенери се конструират така, че да могат да прочетат информацията от сканирания обект, без значение в какво положение се намира той спрямо скенера. Такива, например, са скенерите за бар код,
поставен на опаковките на стоките в магазина или, например, във високотехнологичен склад. Ето някои типове специални скенери:
Скенерите за триизмерно сканиране са изключително сложни и не винаги работят по начините, описани по-горе. Има случаи, при които, за да се получи добро триизмерно копие, е достатъчно да се сканират само определени зони или точки от обекта. Те са описани в тримерна координатна система. След това, по тези точки се съставя виртуален ”телен модел” на сканирания обект, а повърхността му се получава чрез компютърно генерирани материали, които имитират реалната повърхност на оригинала.
|
||
Назад | Съдържание | Напред | ||