Формат на съхраняваните изображения

Най-често срещаният формат за съхраняване на изображения в цифровите фотоапарати е JPEG (Joint Photographic Experts Group). Това е така, поради зависимостта: големина на файла и цената на електронните носители. Големината на файла, който съдържа изображението, зависи от матрицата на фотоапарата и от компресията. Както знаем, компресията JPЕG позволява компресиране със загуба на информация и с променлива степен на компресия. След като цифровата фотография навлезе сериозно в бита на хората и цената на един цифров апарат е поносима за почти всеки, остана по-трудно решимия въпрос – въпросът за цената на цифровите носители на информация. Компресията JPЕG позволява запис на изображения на файлове с малки размери, а това е особено важно и пряко свързано с цената на паметта (вградена или външна). Цената на една карта с голям обем за запис на информация, в зависимост от вида си, може да достигне няколко пъти цената на евтин цифров фотоапарат. Освен това, за да се записва в различен от JPЕG формат – примерно TIFF или RAW, при това с малка пауза при снимане на отделните фотографии и с големи резолюции 8, 10, 12 МР, е необходимо информацията да се записва с висока скорост. Някои от по-евтините типове карти не позволяват записи с голяма скорост. За това се налага използването на по-скъпи карти или дори твърди дискове, които могат да бъдат вградени във фотоапарата или външни.

Има и специфични файлови формати, разработвани по поръчка на производителите на фотографска техника, какъвто е например Kodak FLASHPIX.

Друг изключително популярен формат, използван особено при по-скъпите (респективно, по-качествените) модели, изискващ значително повече памет, е форматът TIFF (Tagged Image File Format). Този формат се характеризира с най-широк диапазон на предавани цветове (от монохромен до 24-битов RGB), изключително качество и платформена независимост (може да се гледа и от PC-съвместим, и от MAC-съвместим компютър).

Почти всички фотоапарати вече имат режим за запис на видео. Според ценовия клас на апарата изборът на компресия варира, но най-често срещани компресии за запис на цифрово видео с помощта на фотоапарат са: mov или avi.

Във всеки файл с изображение, заснето с цифров фотоапарат се записва и детайлизирана допълнителна информация за:

  • марка и модел на цифровия апарат, с който е заснето изображението:
  • стойност за блендата - Aperture Value
  • отклонение на експозицията - Exposure Bias Value
  • в какъв режим е работила светкавицата Flash
  • настройки за светочувствителността на матрицата по стандарт – ISO
  • скоростта на затвора Shutter Speed Value
  • програма за експозицията - Exposure Program
  • фокусно разстояние - Focal Length
  • метод за измерване - Metering Mode
  • дата и час на заснемане.

Допълнително се записва и двоична информация за типа на файла, в който изображението е съхранено - JPG, TIFF. Тази информация може да бъде прочетена от специални програми и може да бъде много полезна за анализ при обучение на похватите при фотографията, както и за точните настройки на фотоапарата при заснемане на снимката.