Начало Цели Центрове Управление План Публикации Новини Контакти
   
   

Новини
Инициатива на Европейската комисия
„Учените в Европа”

Европейската комисия организира през периода юни-ноември 2005 широка обществена кампания - Инициативата „Учените в Европа” ( Researchers in Europe Initiative ) . Тя се явява продължение на редица инициативи, предприети след съветите в Лисабон и Барселона от страна на Европейската комисия и страните членки и насочени към научната общност и увеличаване атрактивността на науката в Европа. Към тях се числят мерки за подпомагане мобилността и кариерата на учените. Крайната цел е да се допринесе за изпълнение на заложените цели в комюникето на Европейската комисия „За създаване на Европейска научна зона”, както и за постигането на така наречената „цел 3 %” (Европа до края на 2010 да се превърне в най-конкурентноспособната и динамична икономика, основана на знания и да отдели средно около 3 % от БВП на страните членки за наука, две трети от които произхождат от частния сектор.), за която са необходими не по-малко от 700.000 нови учени в Европа.

Специфичните цели на Инициативата „Учените в Европа” обхващат:

  • да подобри и съдейства за по-добро обществено разбиране на приноса на учените към обществото;
  • да поощри повече млади хора да започнат научна кариера и така да допринесе за увеличаване броя на учените в Европа;
  • да допринесе за общата атрактивност на ЕС за научните таланти от целия свят и да увеличи разбирането за възможностите на Европейската научна зона като европейски пазар на труда за учените.

Инициативата „Учените в Европа” ще бъде структурирана около два основни стълба :

  • събития, организирани на европейско ниво, в това число Европейска конференция за откриване, Европейска нощ на учените и заключителна конференция;
  • дейности, организирани на местно, регионално, национално и международно равнище в рамките на конкурс по Шеста рамкова програма на ЕС.

Официалното откриване на Инициативата ще се състои на 8 юни в природонаучния музей в Люксембург под патронажа на Люксембургското председателство на ЕС. Комисарят за наука Ян Поточник заедно с министъра на науката на Люксембург Франсоа Билтген и други официални лица ще присъства на откриването. Очакват се между 300 и 500 участници, в това число много журналисти, членове на Европейския парламент, политици, учени, директори на училища. Групи от ученици също ще присъстват на откриването, както и на съпътстващите инициативата събития, предвидени за младежи. Предвидени са също много събития, които да популяризират научните постижения сред възрастните.

Повече информация за проявите в Европа е дадена на адреса на инициативата:
http://europa.eu.int/comm/research/researchersineurope/index_en.htm

В България , с финансовото съдействие на ЕС, ще бъде проведено социологическо проучване във връзка с професията на учените, чиито резултати ще бъдат обявени през ноември на конференция в София. През септември в рамките на една седмица ще бъде проведено информационно рали в Русе, Варна, Стара Загора и Пловдив, което ще представи пред нашата общественост най-добри практики в професията на учените и ще даде възможност на участниците да обсъдят настоящите проблеми и препятствия пред младите хора, желаещи да станат учени. Текуща информация за инициативата ще бъде дадена на портала за мобилност на учените http://www.eracareers-bg.net.

Обучение за регионалните центрове за мобилност на учените

На 18 и 19 май се проведе обучение по проекта BulRMCNet за персонала на регионалните центрове за мобилност на учените. В обучението участваха представители на Софийски университет "Св. Климент Охридски", Русенски университет "Ангел Кънчев", Варненския технически университет, Тракийски университет - Стара Загора и Университета за национално и световно стопанство.

На 18 и 19 май се проведе обучение по проекта BulRMCNet за персонала на регионалните центрове за мобилност на учените. В обучението участваха представители на Софийски университет "Св. Климент Охридски" (СУ), Русенски университет "Ангел Кънчев", Варненския технически университет, Тракийски университет - Стара Загора и Университета за национално и световно стопанство (УНСС).
Програмата на обучението включваше три блока лекции:

  • Условия за влизане и престой в България, доц. Л.Тимчев
  • Информация и услуги за мобилните учени, г-жа Е.Гурова
  • Социално и здравно осигуряване в България, г-жа Хр. Митрева

Обучението беше част от планираното по проекта BulRMCNet обучение с оглед предлагане на качествени услуги, информация и съдействие на мобилните учени, пристигащи или заминаващи от България.

Календар
Нощ на Европейските изследователи' 05
Обучение за регионалните центрове за мобилност на учените